Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Fikirler paraşüt gibidir, sadece açık olduklarında işe yararlar.
Thomas R. Dewar
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 29.09.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Eğitimi
12210 kez okundu.


İnternet Destekli Enstrümental Analiz Dersi

Yrd. Doç .Dr. M. Şahin DÜNDAR,
Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü
Gülbin KIYICI
Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi


Bu araştırmanın amacı; Enstrümental Analiz dersinin internet destekli olarak verilmesinin öğrencilerin hem Enstrümental Analiz dersine karşı tutumlarını hem de internet kullanımlarını nasıl etkilediğinin tespit edilmesidir. Bu çalışmada Enstrümental Analiz dersini internet destekli olarak alan 48 öğrenci ve geleneksel yöntemlerle alan 48 öğrenci olmak üzere toplam 96 kişilik öğrenci grubuna İnternet Kullanım Ölçeği, İnternet Tutum Ölçeği ve Enstrümental Analiz Dersi Tutum Ölçeği uygulanmıştır.
.....
.....

Araştırma sonuçlarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayın (MS-Word, 165 KB).
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
mpir
Tarih: 20.08.2008
sakarya ünvde okuyan biri olarak bu yazıyı okuyunca hiç şaşırmadım.demek ki şahin hoca hep aynıymış.2005-2006 döneminde bilgisayar teknolojleri, 2007-2008 döneminde enstrumental analiz dersimizin bir kısmına geldi ve dersi araştırmasında olduğu gibi internetten işlemese de slayttan anlattı.ancak konu itibariyle fazla sözel olduğu için mantıklıydı böyle bir anlatış tarzı enstrumental analiz dersi için bence.:)araştırma sonuçlarındaki alfa değerleri de hoşmuş cidden...
nunal
Tarih: 01.09.2008
Öncelikle araştırma sonuçları ölçme ve değerlendirmesi oldukça güzel olmuş.t-testi tutum ölçekleri için anahtar gibi. Genel olarak eğitim fakültelerinde de bu yönde çalışmalar hızlandı. Özellikle kimya gibi deneysel ve görselliğe dayanan bir ders için bilgisayar kullanımı ayrıca önemli. Animasyon programları ya da çeşitli kimya programları ile laboratuvarda sağlanamayan olanaklar sanal ortamda sağlanarak öğrencinin soyut bir konuyu somut şekilde algılaması amaçlanmaktadır. Enstrümental analiz dersi için gerekli lab. ortamının sağlanamaması birçok üniversitede bu dersi bilgisayar destekli işlemeye itiyor. Her öğretmenin her lisede mükemmel lab.lar bulamayacağını da düşünürsek bilgisayar kullanımı vazgeçilmez hale geliyor. Bu araştırmada en çok beğendiğim nokta ise eğitimcilerin elinde olmayan faktörler olan, cinsiyet, aile, sosyokültürel çevre gibi konulara da ışık tutması.


Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.