Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Copy from one, it's plagiarism (aşırma,çalıntı); copy from two, it's research
Wilson Mizner (1876-1933)
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 23.09.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Kitapları
11851 kez okundu.


İkili Sarmal

İkili Sarmal
James D. Watson
İki hafta kadar önce eski kitapçının birinde dolanıp dururken, 1982 basımı bir İkili Sarmal'a rastladığımda almak için hiç tereddüt etmedim. Şaşırmıştım da. Lisedeyken Tübitak'tan çıkan baskısını almış fakat okuyamamış, bugüne kadar da hep ertelemiştim. Fakat işte şimdi Yazko Bilim'den 1982'de basılmış bir halde karşımdaydı; ayrıca hem kapak mizampajı hem de kağıdı, yazı fontu açısından Tübitak'ın yeşil kapaklı baskısına oranla çok daha güzeldi.
İkili Sarmal James D. Watson tarafından kaleme alınmış, DNA'nın yapısının çözümlenme sürecini birinci ağızdan anlatan sürükleyici bir kitap. 1950'lerin başı DNA'nın genetik bilgiyi taşıyan molekül olduğunun deneylerle büyük ölçüde ispatlandığı, ama yapısının henüz bilinmediği bir dönemdir. Dünyanın çeşitli yerlerinde de birçok bilim adamı bu gizemli molekülün yapısını bulmak için çaba vermektedir ki bunların başında İngiltere'den Maurice Wilkins, Rosalind Franklin, Francis Crick ve James D. Watson ile Amerika'dan dönemin en ünlü kimyacısı Linus Pauling gelmektedir. Nihayetinde, yoğun uğraşlar sonucu Francis Crick ile James D. Watson yapıyı 1953 yılında bulurlar ve tüm dünyaya duyururlar.

Kitapta ilgimi en çok çeken nokta o yılların araştırma ortamının, karşılaşılan güçlüklerin ve de en önemlisi duyulan bilimsel heyecanın çok içten bir şekilde verilmiş olmasıydı. Düşünün ki elde X-ışını kristalografisi'nden başka bir analiz yöntemi yok ve siz eldeki çok sınırlı verilerle hayatın gizemini çözmeye çalışıyorsunuz; tabi yarışta olduğunuz birçok bilim adamının da hangi aşamada olduğunu merak ederek. Sonuca ulaştığınızda duyacağınız heyecanı, coşkuyu ve tatmin duygusunu tahmin edebilirsiniz sanıyorum.
Son olarak da 1962 yılı Nobel Ödülü'nün James D. Watson, Francis Crick ile Maurice Wilkins'a verildiğini söyleyeceğim.
Not 1: Bu kitap pürü pak bir kimya kitabı olmasa da yapının çözümlenmesi aşaması (ve zaten DNA'nın kendisi) bolca bir kimya içermektedir.
Not 2: Şu an elimde İkili Sarmal'ın kütüphaneden bulduğum 1993 Tübitak baskılı Türkçe versiyonuyla, 1969 baskılı İngilizce versiyonu var. İkisinin de içinde DNA'nın kristal fotoğrafları da dahil birçok güzel resim var. Ayrıca İngilizce versiyonunun içinde yazarın el yazısıyla Amerika'ya gönderdiği bir mektup da mevcut.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
fakir
Tarih: 29.09.2008
Böyle güzel bir kitabı bize bildirdiğiniz için gerçekten teşekkürler.


Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.