Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Yalanlamak ve reddetmek için okuma. İnanmak ve herşeyi kabullenmek için de okuma. Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku!
Francis Bacon
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Neden Etan'ın Çapraz Konformasyonu Daha Kararlıdır?Tarih: 27.05.2004
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Teorik Organik Kimya
18791 kez okundu.


Hiperkonjugasyon ve Teorik Organik Kimya Hakkında

Bir cok yapisal olusumun aciklanmasinda oldukca önemli bir kavramdir hiperkonjugasyon. Genel olarak sigma baglari ile pi baglarinin ya da p orbitallerinin etkilesmesi olarak isimlendirilebilir. Ama yukaridaki örnekte görüldügü gibi sadece sigma baglari arasinda da olabilir. Hic umulmadik yapisal izomerlerin kararliliklarinda görülür genelde. :).

Sterik engel ile hiperkonjugasyon bazen yarisan kavramlar olsalar da bu kavramda oldugu gibi bazen zit sonuclari olustururlar. Esas bu durumlarda hangisinin baskin oldugunu bilmek oldukca zordur ki eldeki deneysel sonuclara göre yorum yapmaktan baska bir care yoktur.

Teorik hesaplamalardaki, tercih edilen modele göre sonucun degismesi gibi bir faktor varken, teorik organik kimyanin ya da genel olarak teorik kimyanin tek basina var olmasi pek de mümkün gözükmüyor. Sonucun ilk basta secilen teorik modellemeye cok bagli olmasi ve istenilen sonucu elde etmek icin farkli modeller kullanmak, dogrulugundan süphe duyulmayan ama yine de yayinlar icin gerekli olan CHN (karbon hidrojen azot analizi) analizini istenilen rakamlar tutana kadar tekrarlamaya benziyor ki lotodan cikacak rakami bilip, o gelene kadar top cekmeye devam etmek gibi bir yönden de.

Tabi teorik organik kimya icin bu her zaman dogru degil. Öncesinde teorik sonuclar elde edip ardindan deneysel calismalar yapilan konular da yok degil.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.