Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Güç ve sabır arasında seçme durumunda kalırsan sabırı seç
W.B. Prescott
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 26.08.2007
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Enerji Sağ ok Güneş Enerjisi
4353 kez okundu.


Güneş Hücreleri

Dünyada günümüzde kullanılan organik ve fosil temelli yakıtların tükenmesine az kala, alternatif enerji kaynaklarına yönelim kaçınılmaz seviyede önem kazandı. Bunların en önemlilerinden bir tanesi, çevre dostu güneş enerjisini kulanılabilir enerjiye çevirebilen güneş hücreleridir (solar cells). Ama bunlarında yapımında karşılaşılan birçok sorun vardır.

Maaliyet
Verim
Kullanım alanına uygun tasarım
Zehirlilik

Önemli sorunlardan birkaçıdır.

CdTe, CIS (Bakir Indiyum diselenür(Copper Indium diselenide)), CIGS (Bakir Indiyum Galyum diselenür(Copper Indium Gallium diselenide)), GaAs (Galyum Arsenür(gallium Arsenide)) bunlardan en önemlileridir. Bu maddelerden rapor edilmiş en yüksek verim sırası ile %17, %19.5, %19.5 ve %40.7‘dir. Galyum Arsenür' ün verimi bir rekordur. Ama herbir maddenin kendine göre bazı dezavantajları vardır.

CdTe: Kadmiyum ağır bir metal ve oldukça tehlikeli bir maddedir.

CIS: çılgın dunyamızın dev ekranlardan seyir tutkusu dunyanın indiyum kaynaklarının %70'ini düz ekran kullanımına ayırmasına dolayısı ile fiyatın yükselmesine neden olmuştur. Bilakis silikon temelli günümüz teknolojisi de %33'une talip.

CIGS: Bu da indiyum içeriyor ama yine de üzerine baya büyük yatırımlar yapılmıştır. 12kW lik Siemens markasının kurulumlari var(mis). Burda da verime dikkat ediniz.

GaAs: Bu maddede herşey çok güzel gibi ama fiyatı $40/cm2. NASA uzaya yolladığı araçlarını enerji ihtiyacı için bununla kaplamiş (numo II). Güneş ışınlarını alış açısı da bunda epey düşük olabiliyor. Fiyat sorunu halledilmeli.

Velhasıl kelam, bunların yanında insanlar daha değişik bazı organik meteryalleri kullanarak daha esnek , mekanik darbelere karşı korumalı ve daha yüksek verimli hücreler yapmaya calışıyorlar. Amerika bu konuda oldukça iyi yatırmlar yapmış, calışmalar iyi ve uygulamalarda oldukça devasa. Bizim de Ege üniversitesinden günes hücreleri üzerine calışmalar varmış. İşte böyle.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
osuzer
Tarih: 29.08.2007
İstanbul Teknik Üniversitesi güneş ekibi olarak araçlarımızda biz de %17-21 verimli gözeler kullanıyoruz ancak bazı üniversitelerin nasanın kullanmadığı özürlü gözeleri aldığını duymuştum. Bir de şöyle bir olay var ki yazıda da belirtilmiş bu verimliliklerin arasında teknoloji farkılılıkları var. %21e kadar olan teknoloji ayrı %21den sonrası farklı yani siz gidip %22 verimli göze alıcaz derseniz %21liğin çok katı bir para vermek zounda kalıyorsunuz. Özellikle bu yüksek verimlilikli gözelerin ülkemizde üretilmemesi büyük bir eksiklik gibi geliyor bana çünkü araçlarımızın her parçasını burada üretebilirken gözelerimizi dışardan almak zorunda kalıyoruz.


Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.