Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Basit bir insanın elinden geleni yapabilmesi, zeki bir insanın tembelliğinden çok daha değerlidir.
Baltasar Bracias
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Güneş Enerjisi
  2. Güneş Hidrojen Sistemi-1
  3. Güneş Hidrojen Sistemi-2
  4. Güneş Hidrojen Sistemi-3
  5. Güneş Hidrojen Sistemi-4Tarih: 20.02.2005
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Enerji Sağ ok Güneş Enerjisi
29665 kez okundu.


Güneş Enerjisine Giriş

Dünyanın sahip olduğu petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların özellikle 20. yüzyılda yoğun bir şekilde kullanılması ile, ozon tabakası incelmesi, asit yağmurları, küresel ısınma gibi etkiler, dünyayı belki de geriye dönüşü zor bir çevre kirliliği ile karşı karşıya bırakmıştır. Bu şartlar altında, dünyanın giderek artan enerji ihtiyacını çevreyi kirletmeden ve sürdürülebilir olarak sağlayabilecek en ileri ve tek enerji kaynağının güneş-hidrojen sistemi olduğu bugün bütün bilim adamlarınca kabul edilmektedir. Dünyada güneş enerjisinden hidrojen elde edilmesi için yoğun çalışmalar sürmektedir. Bilindiği üzere enerjinin en büyük problemi depolanabilme konusudur. Ayrıca, güneş ve rüzgar gibi kesikli temiz enerjilerin rahatlıkla kullanılabilmesi için de depolama çok önemlidir. Hidrojen bütün bu problemlerin çözümü olarak görülmekte olup, gelecek yüzyılların tükenmez yakıtı olarak kabul edilmektedir.


Güneş enerjisinden hidrojen elde etmenin en çok bilinen yöntemi elektrik enerjisi ile suyun ayrıştırılmasıdır. Güneşten elektrik elde etmek için kullanılan güneş pili teknolojilerindeki gelişim, bunların verimlerindeki artış ve suyun içinde doğrudan elektroliz yapan yeni sistemler sayesinde güneş enerjisiyle hidrojen üretimi giderek daha ekonomik hale gelmektedir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com