Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yoktur
Sartre
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

Tarih: 10.08.2005
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Gündelik Kimya Sorular
6340 kez okundu.

Gündelik Sorular -9- Atomik Kütle Birimi (akb) ve Karbon (12C) İzotopu

Merhaba, yıllardır kafama takılıp duran bir soru var: Atomik kütle biriminin (akb) tanımı bir tane 12C atomunun (izotopunun) kütlesinin 1/12 si'dir diye yapılır. Şimdi güzelim 1H izotopu orda gül gibi dururken bu fizikçiler/kimyacılar ne diye 12C'yi seçmişler, başka işleri güçleri yok muymuş?

İmdi, canım kimyasanalcım, bu soru zamanında benim de aklıma gelmişti, baktık araştırdık, yanıt şöyleymiş: Radyoaktivite konusunu işlerken görmüşsünüzdür, atom çekirdeklerinin belli bir bağlanma enerjisi vardır. Yani bir atomda bulunan tüm parçacıkların (proton, nötron, hadi elektron) kütlelerini toplarsınız, bulduğunuz değer atomun ölçülen kütlesinden daha çok çıkar. İşte bu kütle farkı Einstein'ın meşhur formülüne göre bağlanma enerjisine dönmüştür denir. Yalnız sadece tek bir protoncuktan oluşan 1H atomu eşyanın doğası gereği bu enerjiden yoksundur. İşte biz 1H'in kütlesini 1 akb kabul edip diğer atomlarınkini buna göre hesaplarsak, bu değerler tam sayı değerlerinden yaklaşık 1000 de 7-8 civarı bir sapma yapacaklardır. Bu da istenmeyen bir durumdur. Ama 12C seçildiğinde atomik kütle değerleri tam sayı değerlerine çok yaklaşır. Tabi burda izotop faktörünü gözardı etmemek gerek!! Yani sonra bize gelip neden klorun atom kütlesi 35.45 diye sormayın:))

Son olarak neden diğer atomlar değil de karbon-12 sorusunun cevabını hala bilmiyorum..(Bilen gören varsa ben de öğreneyim bari..) Ama sanki şöyle geliyor: İllaki bir atom seçilmesi gerekiyordu, onlar da en karizmatiğini seçtiler:P

Üye Yorumları

Yazar Mesaj
harslandok
Tarih: 29.12.2007
belkide o zamanlar özellikleri en çok bilinen en iyi tanınan element karbondu
ya da en çok bulunan:)
sturkyilmaz
Tarih: 04.01.2008
Karbon ve bileşiklerini incelemek için koca bir dal ayrılmış Organik kimya diye, akb de ona göre yapılmış çok mu

Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com