Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
If your experiment needs statistics, then you ought to have done a better experiment
Ernest Rutherford
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

Tarih: 29.08.2005
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Gündelik Kimya Sorular
5238 kez okundu.

Gündelik Sorular -10- Maden Suyuna Limon Suyu Katınca

Merhabalar, şimdi malumunuz yaz ayları Türkiye'nin birçok yöresinde pek sıcak geçiyor. Bu aralar ben de hafiften bunalım takılıyorum; o yüzden sürekli acı birşeyler içmek durumundayım. Kışın bol bol kahve içerdim, şimdiyse kendimi maden suyuna verdim. Maden suyuna da yaklaşık 5'e 1 oranında limon suyu katılınca pek güzel olduğunu deneme-yanılma yöntemiyle farkettim. Ama ilginçtir ki maden suyuna limon suyunu ekleyip şöyle bir karıştırınca acayip köpürdüğünü gördüm. Bunun sebebini öğrenebilir miyim sevgili kimyasanalım?

Tabi ki elden geldiğince yardım etmeye çalışırım canım kimyasanalcım. İmdi maden suyunun gavurcası bildiğimiz üzre eau de minérale yani mineral suyudur. Yani içinde normal sudan farklı olarak bir sürü anyon ve katyon içerir. Bu değerler de zaten çoğu maden suyu şişesinin üzerinde verilmiş durumdadır. İçinde bulunan başlıca katyonlar sodyum, magnezyum ve kalsiyumken, başlıca anyonlar ise sülfat, klorür, nitrat ve bikarbonat anyonlarıdır. Burdaysa bizi ilgilendiren HCO3- yani bikarbonat anyonudur. Eklediğiniz limon suyunda ise çok bilinen bir asit olan sitrik asit bulunur. İşte yine tipik bir asit-baz tepkimesiyle karşı karşıyayız. Yani maden suyundaki bikarbonat iyonu sitrik asitten proton alarak karbonik aside (H2CO3) dönüşür, o da kolayca su ve karbon diokside ayrışır. İşte maden suyunuzun köpürmesine neden olan şey de bu çıkan CO2 gazıdır.

Yalnız bu benim kendi kafamda bulduğum cevap, mantıklı görünmekle birlikte gayet yanlış da olabilir. Gerçek cevabı bilenlerin söylemesi önemle rica olunur.

Üye Yorumları

Yazar Mesaj

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!

Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com