Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Genç akılların bir çok fikrinin, hayatın sert gerçeklikleriyle değer kaybedecek olması kaçınılmazdır.
Felix Bloch
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 21.07.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Sağlıkta Kimya
38446 kez okundu.


Greyfurtun Faydaları

Ağızdan alınan ilaçların çoğu (60%) gastrointestinal (mide-bağırsak) bölümdeki cytochrome P450 3A adlı enzim sistemi tarafından metobolize (yok edildigi diyebiliriz) edildigi için bu ilaçların hastalıklı bölgeye ulaşan miktarlarında aşırı azalma oluyormuş. Bu azalmayı engellemek için ya gerekenden çok daha fazla aktif madde kullanılıyormuş ki bir kısmı bu enzim tarafından metobolize edilse bile gerekli bir miktar hastalıklı bölgeye ulaşsın diye. Bu durumda tabii ki fazla aktif madde kullanımından dolayı hem ilaç pahalanıyor hemde aşırı kimyasal yüklenmiş oluyor hastaya. Eğer bu tip ilaçlarla birlikte P450 3A enzimini bloke edici maddeler de verilirse, bu şekilde enzim bloke edildiği için ilaç hiç bir hasar görmeden gerekli yere gidiyormuş.

Burada ilginç olan ise, greyfurtun içindeki bazı kimyasalların P4503A enzimini bloke ettiği ortaya çıkmış. Greyfurt ile birlikte alınan (normalde enzimin metobolize ettiği) ilaçlar metobolize olmadığı ortaya çıkmış ve greyfurt ile alındığında normalden daha az ilaç kullanılarak aynı etkiye sahip olduğu görülmüş. Tabii ki bu işi ilk bulan şirket, greyfurttaki hangi maddelerin enzim sistemini bloke ettiğini bulmuş ve bu madeyi sentetik olarak üretmiş ve hatta değişik ilaçlarda deneme yapmış. İşte sonuçlar:

HIV ilacı ile birlikte greyfurt maddesi de verilince ilacın kandaki etkisi 40 kat artmış. Bu da 40 kat daha az ilac kullanımı demek anlamına geliyor.

Aynı şekilde organ transplantasyonunda kullanılan (bağışıklık sistemini güçlendirici olarak) cyclosporin adlı ilacında bu greyfurt maddesi kullanılarak etkisinin artirilması uzerine calışmalar yapılıyormuş.

Bu greyfurttta bulunan maddelerin tabii ki yan etkisi şu an bulunmamış. Adamlar patent olaylarında olduğu fazla sonuçlara ilişkin bilgi vermemişler.

Özetle ağızdan alınan ilacı içerken belkide greyfurt suyu ile içmek bir fayda sağlar.

Sakin olaki burdaki bilgiye dayanarak kullandığınızın ilacın miktarını azaltmaya kalkmayın tabii ki.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
cdengiz
Tarih: 11.06.2007
ben de duydugumu soyleyeyım kesınlıkle bılımsel bı dayanagı yok kulaktan dogma ama ozellıkle antıbıyotık tıpı ılacların alımında greyfurt kullanmayın denıyor. hatta ben ılacın cozunmesıne engel oldugunu duymustum. bu konuda sıkıntı ceken bırınınde yazısını okudum maılıme gelen. karısının greyfurt suyu yuzunden rahatsızlandıgını cok agır bı durumda hastaneye goturdugunu falan soyluyordu. doktora danısmak lazım derım bu noktada.bu soyledıgım mailime gelen bi yalan mesajda olabılır ama tedbırlı olmak lazım . belkıde greyfurt yuzunden geregınden cok aktıf madde alıcaz bu da bı rısk .
sozcubukcu
Tarih: 25.02.2011
Yazida bahsedilen, greyfurtun icindeki ilaclari parcalayan enzimleri inhibe eden madde furanokumarin turevi maddelermis.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bergamottin


Copyright © 2004-2020 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.