Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Dünyada 10 çeşit insan vardır; ikilik sayı sistemini anlayanlar ve anlamayanlar.
...
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 14.02.2009
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Siteleri
17684 kez okundu.


Genbilim: Çalıntı Makaleler Sitesi

Bu site (http://www.genbilim.com) maalesef Türkiyedeki telif haklarina saygisizligin, "Türkiye Bilim Sitesi" adi altindaki tezahüründen baska birsey degil.

Neden mi?
Cünkü, sitede binlerce (evet binlerce) nereden çalindigi belirsiz, sadece dogrudan kopyala yapistir yapilarak eklenmis makale var.

Kimyasanal'daki yazilarimizin da bilimum forumlarda fütursuzca kopyalanarak (hatta okumadan kopyalandigi konusunda ispatlarimiz da var) dagitilmasina alisigiz. Hani denilebilir ki o tür forum sitelerinde, yazilarin bu tarz bir sekilde kopyalanip yapistirildigi belli zaten. Bir nebze olsun yapilan terbiyesizligi yumusatiyor. Ancak Türkiye Bilim Sitesi adi altinda yayin yapan ve insanlarin kendilerinin yazarak makale eklemesi beklenen bir site olan genbilim.com'un bu tür birsey yapmasi kabul edilir bir davranis degil.

Ve sitede bunun icin, "bakin telif haklarina cok saygiliyiz" havasi icinde, makalelerin yaninda, "rapor et" kismi konmus. Buraya makalenin kendinize ait oldugunu söyleyen ispatlayan seyler yazmaniz bekleniyor.

Sitenin yöneticileri bu uygulamanin komikliginin farkinda da degiller. Önce binlerce makaleyi sagdan soldan bulup siteye ekle, sonra da makalesi olan, rapor et kismi ile bildirsin, isterse sildirsin deyiver. Bu etik olmayan bir davranisin en küstahca disavurumundan baska bir sey degil. Her gün, bakalim bugun hangi yazimizi calmislar diye siteye girip bir de "Rapor et" kismiyla mi ugrasmak zorundayiz. Akli ve mantigi calisan her insan, bastan itibaren o yazilarin isimsiz bir sekilde konmamasi gerektigini anlar ama bu sitenin sahibi basta olmak üzere varsa baska editörleri bunu anlamamakta israr etmektedirler. Bu durumun etik ve telif haklarina aykiri oldugunu belirten yazilarimla bir sonuc alamayinca, site icindeki "rapor et" kismini da kullanmistim aylar önce. Siteyi yukarida belirttigim sekilde elestirdigim yazilarin silinmesi saatler bile almazken, bu rapor et kismini kullanarak rapor ettigim yazilarin silinmesi haftalar sürdü. En nihayetinde lütfedip sildiler diye de sevindim(!).

Ancak, gecen ay tekrar bir sekilde yolum düstügünde, gördüm ki, o haftalarca ugrasarak sildirdigim yazilar aynen tekrar geri konmus siteye. Bu kadarina da pes artik.

Ve dün aksam, eksisozluk'ten de  evreniz  ve  wunjo ,  http://www.moleschino.org  isimli sitedeki kendilerine ait yazilarinin herhangi bir isim vs. belirtmeden, genbilim.com tarafindan izinsiz bir sekilde yayimlandigini yazdilar. Yalniz olmadigimizi görmek sevindirdi sahsen.

Bu olayin da ardindan dün aksamdan beri genbilim.com forumuna su metni iki defa koymama ragmen, bu yazilari silip forumlarina birsey yazmami yasakladilar:

Sayin site yöneticileri ve okurlar

Icinde bulundugunuz sitenin, telif haklari konusundaki eksikliklerin ne kadar farkindasiniz bilmiyorum. Sitede binlerce telif haklarini ihlal eden makale var. Bunlarin buraya genbilim editorial adi altinda konmasi yasal degil. Kaynagini bilmediginiz yazilari, kopyala yapistir yaparak, Türkiye Bilim Sitesi olunmaz. Kaynagini belirtseniz bile, yazi sahibinden izinsiz bir sekilde yazilari koyamazsiniz. "Ama bu yazilarin bir cogu baska sitelerde de kaynaksiz bir sekilde var" demek de bir savunma degildir. Aylar önce bu siteden sildirdigim yazilarin tekrar siteye yüklenmis olduklarini görüyorum. Sanirim Fikir ve sanat eserleri kanunun 71. Maddesinin 3- e 4. fikrasini tekrar hatirlatmam gerekecek.

3. Başkasının eserini kendi eseri veya kendisinin eserini başkasının eseri olarak gösteren veya 15 inci maddenin ikinci fıkrası hükmüne aykırı hareket eden,

4. 32, 33, 34, 35, 36, 37, 39 ve 40 ıncı maddelerdeki hallerde kaynak göstermeyen veya yanlış yahut kifayetsiz veya aldatıcı kaynak gösteren,

Kişiler hakkında, iki yıldan dört yıla kadar hapis veya ellimilyar liradan yüzellimilyar liraya kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisine birden hükmolunur.

Büyük bir yanlislik icerisindesiniz ama görmüyorsunuz bunu. Ne zaman düzeltirsiniz bu durumu bilmiyorum.

Ve isin trajikomik tarafi, an itibariyle sitenin anasayfasinda büyük harflerle su sekilde bir ifade var:

10.000.000

genbilim makaleleri 10 milyon'dan fazla okundu. Türkiye Bilim Sitesi olarak tüm okurlarımıza sonsuz teşekkürler.

Simdi bu insanlar, sagdan soldan caldiklari makaleleri "genbilim makaleleri" adini koyma yüzsüzlügü ile halen yayin yapabilmekteler. Hatta o kadar yüzsüzler ki, kendi vicdanlarini rahatlatmak adina belki de, yazarin izni olmadan, yazarin adini ve soyadini vererek bile yayimliyorlar. Mesela Celile Demirbilek'in Kimyasanal'da yayimlanan  Kimya'da Kadin  yazisini, Celile'nin ismi ile  genbilim.com'da  bulabilirsiniz. Bu durumu Celile'ye sordugumda ise kendisinden herhangi bir sekilde izin alinmadigini, haberdar bile edilmedigini söyledi. Ayni sekilde Yunus'un da Kimyasanal'daki yazilarindan bir kacinin bu sekilde alindigini görebilirsiniz.

Eger siteye de söyle bir bakarsaniz, bu sitenin reklam da aldigini görüyorsunuz. Kendi ifadelerine göre de günde 20 bin ziyaretcileri varmis. Simdi binlerce calinti makale ile yayin yapan bu sitenin bu reklamlardan ne kadar kazandigini da merak ediyorum.

Eminim bu sitenin editörleri yaptiklari seyin yanlisliginin cok da suurunda degiller. Ancak kendilerine defalarca yaptigim aciklamalara, sadece bunlari silerek cevap vermelerinden, pek de akillanmaya niyetleri olmadigini görüyorum.

Tüm bunlarin sonucunda, yaptiklari bu ahlaksizlik ve fütursuzlugun üstüne, bize yasal olarak isleme gecmekten baska bir sans tanimamaktadirlar. Kendileri bilirler.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
naslantas
Tarih: 22.05.2009
Bu site 10 milyondan fazla kişiyi aldatmış üstelik bize okuduğumuz için teşekkür ediyor. çalıntı makalelerle öğünüyor utanmaları lazım
ssevim
Tarih: 22.05.2009
Gerçekten de hiç etik değil...
icelik
Tarih: 10.02.2010
Kimya üzerine takip ettiğim bir kaç yazıdanda karşılaştırma yaparak,kimyasanal.comten yapılan alıntılara tanık oldum,bu konuda duyarlı davranılmıyor en azından düşünceye ve emeğe saygısızlık konusunda,bu bilgiler kolaylıkla beyinde saklanıp kalema aktarılmıyor umarım konu başlığını açan hocalarımızda bu konuda duyarlılığını dile getirip sağduyumuzu koruyabiliriz.(Genbilim ve ötesi marjinal siteler)
kcinar
Tarih: 19.07.2010
başkalarının emegini çalarak bir yerlere gelmeye çalısan arkadaslarımız uzun zamanlar geçtikten sonra hala aynı yerde olduklarını gördüklerinde onların emeklerini çalacak birilerini arayacaklar ama onuda bulamıyacaklar.
kcinar
Tarih: 19.07.2010
birde sayın Salih ÖZÇUBUKÇU bana ulaşabilirseniz çok memnun olurum ilginize şimdiden teşekürler...


Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com