Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bir kimsenin akıllı olduğu cevaplarından, bilge olduğu da sorularından anlaşılır.
Necip Mahfuz
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 04.10.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Ünlü Kimyagerler
15155 kez okundu.


Frederick Sanger (1918-...)

Adı biyomoleküllerin dizilimini bulma ustası olarak geçecektir tarihe Frederick Sanger ın..ve tabi ünlü 'Sequences, sequences, sequences' makalesiyle* anılacaktır(malesef henüz okuyamadım..) ve tabi benim Heisenberg ve Pauling den sonra en çok saygı duyduğum üçüncü şahıs olarak..

Biyomoleküllerin yapi tayinine daha önce değinmiştim. İşte Frederick Sanger, Cambridge'de Medical Research Council'de 10 küsur yıllık bir çalışmanın sonucunda, 1955'te insülinin amino asit dizilimini ortaya koyarak 1958 Kimya Nobel'ini almaya hak kazandı. DNFB kullanılarak N-terminalinin bulunduğu Sanger methodu ünlüdür.

Peki bundan sonra ne yaptı Sanger? Proteinlerden nükleik asitlere yöneldi ve yapısı 1953'te çözülmüş olan DNA'nın baz dizilimini bulmak için uğraş verdi. φX174 adlı bakteriyofaj üzerinde çalıştı, çünkü 5000 nükleotidiyle en küçük DNA moleküllerinden biriydi bu. Bu çalışmanın ayrıntılarını başka bir yazıda yazıcam ama şunu belirtmek gerekir ki nükleik asit dizileriyle çalışmak proteinlerden çok daha zordu; öyle ki proteinlerde olduğu gibi belli yerlerden hidroliz edecek enzimler mevcut değildi ve yepyeni bir metod bulmak gerekiyordu. İşte Sanger bu noktada kanımca dahiyane olan dideoksi metodu denilen bir methodu keşfetmiştir ve bu da işleri acayip kolaylaştırmıştır.. Bu metodun ayrıntılarına da sonra gireceğim. Sonuç olarak bu çalışma 1980 Kimya Nobel'inin dörtte birini Sanger'a getirmiştir ve ona bu ödülü iki kez alan dördüncü kişi ünvanını kazandırmıştır.

Sonuçta hocam bilim dünyasının Frederick Sanger gibi zeki insanlara ihtiyacı vardır. Karşılaşılan ciddi sorunlara yaratıcı ve gerçekten yeni çözümler bulan insanlara...* Sequences, sequences, sequences, Sanger F., Annual Rev. Biochem. 57, 1-28, 1988
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.