Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
If your experiment needs statistics, then you ought to have done a better experiment
Ernest Rutherford
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Ferrosen (Ferrocene) -1
  2. Metalosenler
  3. Ferrosen Benzeri BileşiklerTarih: 25.07.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organometalik Kimya
24146 kez okundu.


Ferrosen (Ferrocene) -2

Sahip olduğu siklopentadienil halkaları sayesinde aromatik bir bileşiktir ayrıca kendisi. Fe(II) iyonlarından aldığı elektron desteği ile benzen halkasına göre elektronca daha zengindir ve bu da ona aromatik katılma tepkimelerine kolayca girmelerini sağlar.

Ferrosenler bulundukları günden itibaren korkunç bir şekilde arastırma saldırısına maruz kalmıstır. Fe(II)`nin yari dolu d orbitalleri sayesinde ferrosen bileşikleri genelde kırmızı ve turuncumsu bir renge sahiptir. Yıllardır renksiz veya açık sarı renkli maddelerle çalışmaktan bıkmıs biri olarak ferrosenlerle çalısmanin göz zevki açısından oldukça iyi bir seçim olduğu kanaatindeyim. Ayrıca bu renkliliği kolon kromatografisinde oldukça işe yaramakta, karışımın ayrıldığını bizzat gözlerinizle bir renk cümbüşü içerisinde görmenizi mümkün kılmaktadır.

Ferrosenlerin asimetrik sentezlerdeki yeri ve önemi, birçok ferrosen türevlerinin kiral katalizör olarak oldukça başarılı olmalarıdır.

Ferrosenin aynı siklopentadienil (cyp) halkası üzerine iki farklı grup bağlanması sonucu düzlem kiralitesi (planar chirality) dediğimiz bir kiralite ortaya çıkmaktadır. Bu da kiral katalizör sentezlerinde sıklıkla kullanılmaktadir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.