Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Hakiki arkadaşlık sıhhatten farksızdır, kıymeti ancak elden gittikten sonra anlaşılır
Golti
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 13.05.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organik Kimyada Mekanizmalar
7237 kez okundu.


Favorskii Tepkimesinin Mekanizması

Önerilen iki adet mekanizmasi vardir :Burada, karboksilik asit grubunun olusmasi ile 5 karbonlu hale dönüsmesi ayni anda gerceklesmektedir. Halbuki ikinci mekanizmada :Öncelikle, brom ayrilip, siklopropan iceren bir ara ürün olusturduktan sonra, bu gergin molekül, 5`li bir halkaya ve karboksilik asit grubuna dönüsmektedir. Olusan karbanyon ise ortamdan bir hidrojen alarak molekülün nötr hale gelmesini saglamaktadir.

Bu iki mekanizma, tepkimenin uygulandigi moleküle göre degismektedir. Eger ki molekül zaten gergin bir molekülse, halka sayisi 5`den düsükse, tepkimenin ikinci mekanizmadaki siklopropan halkasi üzerinden gitmesi oldukca zordur. Bu durumda, tepkime, birinci mekanizmaya göre gitmektedir. tepkimenin hangi mekanizma üzerinden gittigi, karbon-14 etiketleme yoluyla anlasilabilir. Ikinci mekanizmada dikkat edilecegi üzere, simetrik bir ara ürün olusmaktadir. Üc karbonlu halkanin her iki yöne de acilmasi mümkündür. Eger, α(alfa) konumundaki karbon (brom bagli olmayan) C-14 ile etikelenmis molekül üzerinde calisildiginda, tepkime eger ikinci mekanizma üzerinden gidiyorsa, sonuc üründe, C-14 ün esit olarak halka üzerindeki iki karbona dagildigi görülür (%50-%50). Ama birinci mekanizma üzerinden gidiyorsa, C-14 sadece, karboksilik asitin bagli oldugu karbonun komsu karbonunda bulunacaktir.

İkinci mekanizma üzerinden giden Favorskii tepkimesine Quasi-Favorskii Tepkimesi de denmektedir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
mdalkiran
Tarih: 06.01.2008
Favorskii Tepkimesi vizede soruluncaya kadar bilmiyordum!! bunun için hocamızın açıkladığı yöntemde alfa hidrojeninin holojenin bulunmadığı karbon atomundan koparılması ile başlıyordu!!ama hacmi olmayan OH gibi bir baz (su içinde birçok baz OH iyonu oluşturuyor) kullanıldığında holjenin c atomuna yaklaşması daha olası değilmidir!!yaklaşma ile sn2 reaksiyonu geşçekleşip bağlanan ohkarbonil kabbonuna epoksit halkası oluşturup. açılan C=O bağı kapanırken diğer alfa karbonu ile karbonil karbonu arasındaki bağın kırılıp OH ın ilk bağlandığı karbona atak yapması aynı anda epoksit bağının kırılması ile oluşa bileceğini yazmıştım ilgisi olan arkadaşlardan doğruluk derecesini öğrene bilirmiyim !!!!
sozcubukcu
Tarih: 08.01.2008
mdalkiran'in mekanizma onerisini degerlendirecek olursam:

1- OH- her ne kadar kucuk bir molekul olsa da, karbonilin alfa konumundaki bromu koparmasi kolay degil. Karbonil karbonun kismi pozitif yukunden dolayi, alfa karbonun kismi pozitiflesmesi pek de kararli bir sistem olusturmuyor (iki kismi pozitif karbonun komsu olmasi durumu). Bu nedenle, OH-'in SN2 veya SN1 tepkimesi ile bromuru atmasi kolay degil. Yani eger ortamda OH- nin koparacagi asidik bir proton dururken ya da elektronik olarak daha olasi olan karbonil varken bunlari tercih ediyor. Buna yarisan tepkimeler gozuyle de bakabiliriz. Eger baska olasilik olmamasi durumunda tepkimenin o yonde ilerleyecegini dusunebiliriz ama asidik proton koparmasi ya da karbonile saldirmasi daha hizli olacagi icin tepkime o yonde ilerleyecektir.

2- diyelim ki OH-, bromurle yer degistirdi ve ardindan epoksit olusturdu. Oksijenin elektron ciftlerinin kapanip cift bag olustururken, C-C bagi kirmak yerine, epoksiti tekrar acmasi ve bir onceki urununu olusturmasi cok daha tercih edilecektir. Bir yanda epoksit bir yanda C-C bagi.

Yine de alternatif bir mekanizma acisindan fena degil bence. Ancak yukarida bahsettigim "tercih" sorunlarindan dolayi bu tur bir mekanizmanin gerceklesecegini sanmiyorum.
mdalkiran
Tarih: 08.01.2008
teşekkürler cevabın için !
aslında sorun iki alfa karbonu olması ve biri halojenli olması halojenin bağlı olduğu h- daha asidiktir die yola çıktım!

sanırsam tepkimenin 2. bölümü epoksit halkasının kırılması hatırladığım kadarıyla;-bazik ortamda daha çok sübüstitüye olmuş karbon atomu kırılıyor
-asidik ortamda daha az sübüstitüye olmuş kabon atomundan kırılmaya bağlıyor! ortam sonradan asitlendiriliyor ve mekanizmadaki ürüne girme oranını artırıyordu!
yinede okuduğunuz ve ilginiz için teşekküür ederim!


Copyright © 2004-2020 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.