Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Fikirler paraşüt gibidir, sadece açık olduklarında işe yararlar.
Thomas R. Dewar
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 26.07.2004
Kategori: Fizikokimya Sağ ok Kuantum Kimyası Sağ ok Kuantum Kimyası Hakkında Genel Bilgiler
5138 kez okundu.


Erwin Schrödinger (1887-1961)Schrödinger Viyana'da doğdu. 1906 yılında Viyana Üniversitesi'ni bitirdikten sonra yine aynı yerde doktorasını tamamlayarak Teorik Fizik Enstitüsü'nde asistan oldu. I. Dünya Savaşı'nda teğmen olarak askerlik yaptı. Savaş sonrası bir süre Almanya'da Jena ve Stutgart Üniversitelerinde ders verdikten sonra 1921'de profesör olarak Zürih Üniversitesi Teorik Fizik Enstitüsü'nün başına geçti. 1926 yılı Aralık ayında kuantum mekaniğinin dalga denklemini bulmasının ardından 1927'de Max Planck'ın emekli olmasıyla boşalan Berlin Üniversitesi Teorik Fizik Enstitüsü'nün Başkanlığı'na geçti. 1933'te Nazi iktidarının üniversite öğretim üyelerine karşı tutumu nedeniyle Almanya'yı terketti. Aynı yıl Nobel Fizik Ödülü'nü Dirac ile paylaştı. 1933-1936 yılları arasında İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde bulunduktan sonra ülkesi Avusturya'daki Graz Üniversitesi'ne döndü. Fakat 1938'de Almanya Avusturya'yı kendi topraklarına katınca İsviçre üzerinden Roma'ya kaçtı. O sırada Dublin'de İleri Araştırmalar Enstitüsü kurmak isteyen İrlanda Cumhurbaşkanı Eamon de Valera, Schrödinger'i kurulacak enstitünün başına geçmeye çağırdı. Schrödinger 1940'dan emekli olduğu 1957 yılına dek Dublin'de yaşadı. Enstitüde ders vermiyordu. Araştırmaları dışında tel yükümlülüğü senede bir kez kendi seçeceği bir konuda herkese açık bir konferans vermesiydi. Schrödinger bu görevini çok ciddi yerine getirdi. de Valera'nın da gelip izlediği uzay-zamanın doğası, hayatın biyokimyasal kökenleri, akıl ve madde gibi konularda verdiği konfeansları kitap halinde basıldı ve büyük ilgi gördü. Schrödinger 1957'de Viyana'ya döndü ve 1961'de ülkesinde öldü.

Not: Bu yaşam öyküsü Tekin Dereli ve Abdullah Verçin'in yazmış olduğu Kuantum Mekaniği 1 kitabından alınmıştır. METU PRESS, 2000

Not2: Schrödinger'in yazmış olduğu What's Life? isimli kitabı zamanında çok tutulmuş, Francis Crick gibi isimlerin fizikten biyolojiye geçmelerine yol açmıştır.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.