Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
The difficulty lies, not in the new ideas, but in escaping the old ones, which ramify, for those brought up as most of us have been, into every corner of our minds
John Maynard Keynes
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 18.05.2005
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimyasal Geyik Sağ ok Kimya İle İlgili Oyunlar
9026 kez okundu.


Epoksit Yürüyüşü

Simdi bilen var bilmeyen var, öncelikle epoksitin ne oldugundan bahsetmek gerek kisaca.

Asagida görüldügü gibi oksijen iceren üclü halkali bilesiklere verilen genel isimdir "epoksit". Oldukca reaktiftir, ve sentetik organik kimyada oldukca kullanislidir vs.vs.Peki nedir bunun yürüyüsü??

Anlatayim.
Hersey, olimpiyatlara ilk hazirlandigim yil oldu. Bilenler bilir. Yogun bir sekilde kimya calisinca, insan herseyi kimya görmeye baslar. Örnegin ODTU'deki ilk deney kampindan sonra, cay yapmak, ardindan süzgecle süzmek; geri sogutucu altinda isitmak ve filtre etmek ile esdegerdi. Buna benzer örnekleri herkes kendi hayatinda yasamistir muhakkak. Metin Balcinin, NMR dersinden sonra, artik minareleri, dublet, singlet olarak görmeye baslayacaksiniz demesi de bunlardan biri örnegin. Herneyse, konu kahramanimiza buradan selamlarimi göndereyim. Yani Zafer Kaya'ya. Kendisi epoksit yürüyüsünün yaraticisi aslinda. Ben sadece isim babasiyim.

Yürüyüse gelelim.
Yoga yapanlar bilir. söyle bir durus vardir:Günlerden bir gün, katilacagim ilk ulusal olimpiyata hazirlanma sürecinde, meshur kitap, fessenden'i gün asiri calisirken, ders aralarindan birinde, Zafer bize durun size birsey gösterecegim diye, yoga yapanlar gibi bagdas kurup, dizlerinin üzerine kalkti ve yürümeye basladi. Biz kahkaha patlattik ki, yalpa yalpa ve o sekilde dizler üzerinde yürümek cidden komik bir görüntüydü (ya da o zamanlar gülme sinirimiz daha düsüktü). Zafer bize arkasini dönüp yürümeye basladiginda ise, günlerdir organik kimya calismanin etkisinde olan benim agzimdan kendiliginden: Aaa ayni epoksit'e benziyor, sözü cikti ki, bu kez kahkahalarin siddeti ikiye cikti (zamanla eklenen abartma faktörünü unutmamak gerek).

iste o gun bugundur, bu yürüyüsün adi, epoksit yürüyüsü olarak anilmaktadir.

Noldu ya, ben birsey anlamadim diyenler icin aciklama yapayim. Anlayanlar, bundan sonrasini okumayabilirler.:)

Resimde görülen ve "Yoga bagdasi" diye kisaltacagim oturus seklinden, insanin dizleri üzerine durdugunu ve yürümeye basladigini düsünün. Arkadan gözüken görüntü, dizlerin karbon atomu, bacaklarin bag ve poponun da oksijen oldugunu düsünürseniz, takdir edersiniz ki oldukca fazlasiyla epoksiti andirmaktadir.
Tabi bazilarinda, oksijen atomunun izotoplari oldukca büyük olabilmektedir. :).

Iyi yürümeler efendim. !!
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
udegirmenci
Tarih: 07.03.2008
bir arkadaşta yapıyordu bu yürüyüşü hatta o halde koltuklara falan tırmanmaya çalışıyordu ama epoksit yürüyüşü demek olaya farklı bir boyut kazandırmış ama gerçekten parlak fikir
sozcubukcu
Tarih: 09.01.2011
Lotus oturusu deniyormus yukarida anlatmaya calistigim yoga oturusuna.


Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.