Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
We should not only teach children the sciences; but give them a taste for them.
Jean Jacques Rousseau
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Sarin Gazı Nasıl Öldürür?Tarih: 05.09.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimyasal Silahlar
13262 kez okundu.


Enzimlerin İnhibisyonu

Sarin örneginden giderek enzimlerin inhibe edilisi konusunu biraz acayim istedim.

Enzimlerin aktif bölgeleri olarak adlandirilan ve katalistleyecegi tepkimeye giren maddelerin baglandigi bölgeler vardir. Bu baglanma iyonik bag, hidrojen bagi ve bazen de kovalent bag olarak olabilmektedir. Bu aktif bölgelerde substrat adi verilen tepkimeye girecek olan moleküllerin baglanabilecegi fonksiyonel gruplar genelde -OH veya -NH2 gruplaridir.

Asetilkolinestreaz enziminde bu aktif gruplardan biri okzimdir. =N-O- olarak basitce gösterilebilir, okzim grubu. Buraya normalde asetilkolinin asetil grubu baglanip hidroliz icin aktif bir hale gelmesi gerekirken, sarin molekülleri kismen tersinmez olarak kuvvetlice baglanir, hatta biz buna baglanir degil yapisir diyelim. Kovalent bag yapar diyerek de biraz kimyasal bir ifade kullanalim. Bunun sonucu olarak da asetilkolinler hidroliz olmak icin geldiklerinde babayi alarak dönerler ve sahiplerine babayi aldirirlar.

Bu yapisan Sarin den kurtulmak icin, civi civiyi söker taktigi ise yarar. Enzimdeki aktif okzim gruplarindan daha aktif baska bir okzim molekülünü ortama verip, sarinin baglandigi okzimden koparip, panzehir olarak adlandirabilecegimiz okzim iceren gruba baglatip, enzimimize rahat nefes aldirabiliriz.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.