Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bu dunyanin en büyük sorunu, akillilarin süpheci olmasiyken, aptallarin kendilerinden son derece emin ve kararli olmalaridir
Bertrand Russell
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. Enzim Nedir?
  2. Enzimler Hakkında Akla Takılanlar
  3. Enzim Hakkındaki Sorulara DevamTarih: 09.10.2003
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Biyokimya Sağ ok Biyokimya Hakkında Genel Bilgiler
297069 kez okundu.


Enzimlerin İçeriği

Enzimlerin sadece aminoasitlerden olustugunu söylemek elbette eksiklik olur. Genelde de aminoasit zincirinin olusturdugu protein yapisina ek olarak enzimlerin bir de protein yapisinda olmayan, yani aminoasitlerden olusmayan kisimlari vardir. Bu kisimlar koenzim (coenzyme) veya kofaktör (cofactor) olarak isimlendirilir. Bunlar enzimlerin calismasina yardimci olan moleküllerdir ki cogunlukla enzimlere kovalent olmayan baglarla baglanir ama bazen de kovalent bag ile baglidir enzimin protein kismina. Transfer protein sitokrom c enzimindeki hem grubunun, enzimin protein kismina tiyoester baglari ile baglanmasi durumunda oldugu gibi. Genelde de indirgenme yükseltegenme tepkimelerini katalizleyen enzimlerin yapisinda kovalent bagli kofaktör görmek mümkün. Aminoasitlerden olusan protein yapisinin elektron transferi yapabilecek özellige sahip olmadigini az cok görmek mümkün sanirim.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.