Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Akıllı insan düşündüğü herşeyi söylemez, fakat söyleyeceği herşeyi düşünerek söyler.
Aristotales
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 16.07.2003
Kategori: Analitik Kimya Sağ ok Enstrümental Kimya Sağ ok DMA (Dynamic Mechanic Analyzer)
4824 kez okundu.


Dynamic Mechanic Analyzer (DMA) Analiz Çeşitleri

Üç noktadan bükülme (Three-point bending) : Bu analizde örnek iki köşesinden tutturulur ve bükülme analizi yapılır. Örnek taşıyıcı (sample holder) analiz edilecek malzemenin 3 tarafa da bükülmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu analiz, metaller, alaşımlar ya da sıkıştırılmış termoplastik ve termosetler gibi yüksek sertlikteki malzemelerde uygulanır.

Çift destekli bükülme (Dual-cantilever bending) : Malzeme iki tarafından sıkıca tutturulur ve ortadan ne kadar bükülebildiği incelenir. Kimi durumlarda analiz malzemenin bir tarafı serbest bırakılarak da yapılabilir (single-cantilever bending). Bu analiz, plastikler gibi orta sertlikteki malzemelerde uygulanır.

Sıkıştırma (Compression): Malzeme düz bir zemin üzerine yerleştirilir ve üst tarafından levha halindeki bir başlıkla basınç uygulanarak sıkıştırılır. Bu analiz metodu, yüzey kaplama malzemelerinin(coatings) incelenmesinde kullanılır.

Gerilme (Tension) : İncelenecek malzememiz iki tarafından çekilerek gerdirilir. Bu analiz, filmlerin, fiberlerin ve ince plastik örneklerinin incelenmesinde kullanılır.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.