Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Yalanlamak ve reddetmek için okuma. İnanmak ve herşeyi kabullenmek için de okuma. Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku!
Francis Bacon
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 12.04.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Mutfakta Kimya
38349 kez okundu.


Düdüklü Tencerede Yemek Neden Çabuk Pişer?

Normal tencerelerde yapilan yemekler suyun kaynama sicakliginda pişerler. Atmosfere açık bir şekilde pişirildiginden de sicaklik suyun kaynama noktası olan 100 oC`yi gecmez, gecemez. (Yemek suyunun kaynama noktasi elbette ki 100 oC`nin cok az üstünde olacaktir. icinde çözünmüs madde iceren sivilarin kaynama noktasi her zaman biraz daha yüksektir saf hallerinden) Oysaki düdüklü tencerede kaynayan suyun buhari, kap kapali ve de basinca dayanikli oldugundan ortamin basincini artirip suyun kaynama noktasini yükseltir. Dolayisiyla, düdüklü tenceredeki suyun sicakligi 100 oC üstüne oldukca üstüne cikar. Sicakligin artmasi elbette ki yemegin daha hizli pismesini sagliyacaktir.
Kizartmalarda kullanilan yagin maksati da buna benzer. Yag su gibi 100 oC degil de, oldukca yüksek sicaklarda kaynar. Bu yüzden yagin sicakligi 100 oC`yi rahatlikla asar. Bu da yine çabuk pişirme olanağını sağlar bize.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.