Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Başarı, genelde onu sürekli aramakla meşgul olanlara gelir.
Henry David Thoreau
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 05.09.2003
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Organik Bileşikler
27822 kez okundu.


Dietil eter

Eterlerin oksijen atomuna iki alkil grubundan olustugu bilgisini araya sikistirip dietil etere geceyim. En kücük eter olmamasina ragmen en meshurudur. Kisaca eter olarak isimlendirilir.

Kaynama noktasi oldukca düsüktür. 35°C. Donma noktasi da oldukca düsüktür :) -123°C.

Yogunlugu 0.71 g/cm3 olup sudaki cözünürlügü oldukca düsüktür ve su ile karismaz ve ayri faz olusturarak suyun üstüne kurulur.

Kimyaci olmayan kisilerin bayiltilmasinda kullanilir. Cok kolay alev alir. Uzun süre isiga maruz kaldiginda, patlayici peroksitler olusturarak oldukca tehlikeli olabilmektedir. Günes isigi almayan, cocuklarin erisemeyecegi serin yerlerde saklanmasi tavsiye olunur. Genelde cözücü olarak kullanilir. Polar bir cözücüdür denebilir. Kaynama noktasinin düsüklügü nedeniyle ortamdan uzaklastirmasi kolay oldugundan tercih edilir. (en azindan ben tercih ediyorum demek aslinda bu)

Sanayide sentezi etil alkolun dehidrasyonu ile yapilir. Derisik sülfürik asit ile karistirilan etil alkolun isitilmasi sonucu dietil eter olusur ve olusan dietil eterin ortamdan distilasyon yoluyla cekilmesiyle aslen denge olan tepkime saga dogru kaydirilir. Tepkime genelde 130-140°C`de gerceklestirilir. Daha yüksek sicakliklarda etanol etilene dönüsürken daha düsük sicaklarda tepkime cok yavas gerceklesmektedir.

Cevre kirliligine pek yol acmaz. Su ile karistiginda cok kolay buharlastigi icin havaya karisir ve isik ve isiyla bozulur.

Hava ile temas halinde bulunan dietil eter icinde az miktarda su bulunmaktadir. kuru eter elde etmek icin dietil eter kücük sodyum parcalari varliginda, argon atmosferi altinda distillenerek yine argon altinda saklanir.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.