Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bir kimsenin akıllı olduğu cevaplarından, bilge olduğu da sorularından anlaşılır.
Necip Mahfuz
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 12.03.2004
Kategori: Organik Kimya Sağ ok Organik Kimya Sağ ok Fantastik Organik Kimya
5452 kez okundu.


Çift Bağın Bükülebileceği Son Noktaya Doğru

Iste baska bir fantastik organik kimya örnegi. Bifloreniliden türevleri ile yapilmaya calisilan ve cift bagin, klasik anlamda bir cift bag olarak adlandirilabilecek özelliklerde kalacak sekilde bükülebilecek en büyük acinin bulunmaya calisilmasi bu noktaya dogru atilan son adimlardan.

Birkac yil öncesinden bir grup ispanyol bilim adami,su ana kadar bükülme acisi en fazla olan cift bagi basariyla sentezleyip, x-isini spektroskopisi ile bunu kanitlamislardir. Cift bagin, hala bir cift bag olup, diradikal halinde olmadini ispatlamak icin de, ESR (Electron Spin Resonance) spektroskopisi kullanarak, singlet spinde oldugunu gösterip klasik anlamda hala bir cift baga sahip bir molekül oldugunu ispatlamislardir.

Daha önce hic bir bagli grubu olmayan bisflorenilidenle yapilan calismalarda bükülme acisinin yaklasik 40° oldugu saptanmistir. Sentezlenen bu yeni moleküllerde molekülün daha fazla bükülmesini saglayacak klor atomlari aromatik halkalar üzerine düsünülmüs ve cok da zor olmayan bir sentezle sentezlenmistir. Yukarida cizimleri bulunan bu moleküllerden, sol taraftaki türevin bükülme acisi 55°, sag taraftakinin ise 66° olarak ölcülmüs ve su ana kadar sentezlenen en bükük (!) cift bag olma serefine ermislerdir.

Organik kimyada sinirlari bilmenin ve zorlamanin bir anlami oldugunu inananlara.

Referans : Journal of Organic Chemistry, 2002, 67 (21), 2002
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.