Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Kabiliyet yapabileceğini, dahilik yapması gerekeni yapar
Edward George Bulwer-Lytton
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 06.10.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Kitapları
5719 kez okundu.


Çağdaş Fizikte Doğa

Çağdaş Fizikte Doğa, ünlü Alman atom fizikçisi Werner Heisenberg'in, 1987 yılında V Yayınları'ndan çıkmış bir kitabı. Bildiğim kadarıyla da şu anda yeni bir basımı yok ne yazık ki. Kitabın çevirmenlerinin bilimle uğraşan insanlar değil de dönemin çok iyi iki edebiyatçısı olmaları -Vedat Günyol ve Orhan Duru- da ayrıca ilginç doğrusu.

Kitap 64 sayfa, yani gayet kısa ve Heisenberg'in kendisinin ortaya attığı ünlü belirsizlik ilkesini temel alarak 1900'lerin başında büyük bir atılım gösteren kuantum mekaniğinin hayatımıza ne gibi değişiklikler getirdiğini anlatıyor.
Başlıca üç bölümden oluşuyor kitap. Birinci bölüm olan Çağdaş Fizikte Doğa'da bilim tarihi boyunca insanın doğaya karşı bakışının nasıl değiştiğinden, tekniğin gelişiminden ve de son olarak kuantum kuramının insanın bu, doğaya bakışına getirdiği yeniliklerden bahsediyor. İkinci bölümün adı Atom Fiziği ve Nedensellik Yasası ve bu bölümde Heisenberg, nedensellik ilkesinden ve yine kuantum kuramının beraberinde getirdiği olasılık yorumundan söz ediyor. Son bölümün adı ise Hümanist Kültür, Doğa Bilimleri ve Batı Arasındaki İlişkiler. Heisenberg'in kendi yaşamından da kesitler verdiği bu bölümde biraz Batı'cı bir tutum takındığını itiraf etmem gerek. Son olarak kitap bir sürprizle, Galileo'nun 1633 yılında yazdığı bir mektupla noktalanıyor.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.