Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Kabiliyet yapabileceğini, dahilik yapması gerekeni yapar
Edward George Bulwer-Lytton
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 21.11.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Ünlü Kimyagerler
8803 kez okundu.


C60 ve Rick Smalley

Bilenler bilmeyenlere söylesin Smalley güzelim C60'ın gerçek babası değil. Nasıl mı? Anlatayım..

Bir varmış bir yokmuş yıl 1985'i gösterirken işte gonglar falan çalarken bi çuval dolusu insan Nature dergisinde yayınlanan makale1 ve içinden asıl işi yapan grad öğrencilerin cımbızla çekildiği bir fotoğraf2 ile heyecanlanmış ve bu heyecan sonucunda eşik enerjisi aşılıp Nobelcik (biraz gecikmeyle tabi - 1996) dünyaya gelmiş. Tabi üç kişi ermiş muradına, gariban köleler (bkz. doktora öğrencileri) de çıkmış kavak ağacına.

Ama sımaley rahat durmamış daha yok mu daha yok mu diye insanları sömürmeye başlamış. Önce Japon birinin yanlışlıkla bulduğu nanotüpleri sahiplenmiş sonra da devletin paralarını cebine indirmiş. Halen burnu havada olmakta olup onu porsche'unda görenlerin sayısı hayli fazlaymış.

Bize ne diyceksiniz ama hakikaten bu hikaye gerçek günümüz akademik hayatını resmediyor. Burada bunu anlatmam da hep iyi insanları anlatıp gaza getirme dürtüsüne yeni bir anlam getirip Salzmanvari insanları sarsmak.

E peki R.E.Smalley gerçekten kim diyosanız tıklayıverin .

Son not mu?
Siz siz olun fotoğraflarda hocaların arasına dikilin. Sonunuz aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi kırpılmak olur - kenarlarda ayakta dikilen iki doktora öğrencisi artık o fotoğrafta yok. Bunu Dr. Curl kendisi söyledi, onun yalancısıyım.1. "C-60 - Buckminsterfullerene." H. W. Kroto, J. R. Heath, S. C. Obrien, R. F. Curl and R. E. Smalley. Nature, 318, 162-163 (1985).

2. Ünlü fotoğraf (büyütmek için tıklayın):
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2023 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.