Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bu dunyanin en büyük sorunu, akillilarin süpheci olmasiyken, aptallarin kendilerinden son derece emin ve kararli olmalaridir
Bertrand Russell
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 19.07.2003
Kategori: Analitik Kimya Sağ ok Analitik Kimya Sağ ok Asitler ve Bazlar
39387 kez okundu.


Bronsted-Lowry Asit-Baz Tanımı

Bronsted ve Lowry asit baz tanimi Arrhenius'tan sonra ortaya atilmistir. Bu tanima gore; asitler proton veren maddeler, bazlar da proton alan maddeler olarak siniflandirilmistir. Yani siniflandirma proton temel alinarak yapilmistir.

Bu tanim Arrhenius'un tanimindan daha iyidir. Cunku sulu cozelti disinda da gecerli bir kavramdir ve NH3 gibi icinde hidroksit iyonu bulundurmayan bilesiklerin bazligini da aciklamaktadir. Ama hala BF3'un asitligini aciklayamamaktadir. Bakalim simdi kim aciklayacak bunu?
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
aarduc
Tarih: 28.01.2008
bu kadar kısa tanım cümlelerinin başlık altında verilmesi garib. kuvvetli asit baz tanımları, asit baz çifti ve bunlara birer örnek ile süslemek iyi ama yeterli değil. bu kadar uğraşı vermişken bir kaç soru ile süsleyebilirsiniz.
mdalkiran
Tarih: 28.01.2008
bizde lewis asit baz tanımına bakarız!
elektron çifti verebilme yada alabilme yeteneğine göre derecelendirilir! BF3 de borun boş p orbitalleri solvent su gibi bir molekül ise bu oksijen üzerindeki e çifti ile kordinatif kovalent bağ yapar ve [BF3OH] kompleksini oluşturur proton kaybeden su dur fakat ortamda H iyonu derşimi artar! B elektronları çok seven Flor tarafından olukça kısmen kutuplaşmış bir bağ ile pozitif yüklenir! üç tane flor olduğunu düşünürsek oldukça pozitifdir!
sanırım açıklayıcı olmuştur ama siz bunu neden sordunuz! biraz araştırsanız bulurdunuz!
mdalkiran
Tarih: 28.01.2008
ve bundan sonra başka asit ve baz tanımlarıda yapılmıştır! arthland .chat ve davis tarafından !


Copyright © 2004-2019 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.