Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bilim ile Bilimkurgu arasındaki fark Hayal ile Hayalet arasındaki farka denktir derler, büyük bir yalan...
H. R. Giger
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

1. Brom-1

Tarih: 17.10.2003
Kategori: Elementler Sağ ok Elementler Sağ ok Brom
17303 kez okundu.

Brom-2

Kan kirmizisi rengi ve buhari ile yillarca erkeklerde kisir yaptigi iddiasi ile zihnime kazinan bromun aslinda kisir yapmadigini, bu konuda kromun ve piridinin cok daha meshur oldugunu ögrenmemin üzerinden henüz 6-7 ay gecti. Tabi bu arada bromdan kastim Br2 oldugunu belirteyim de sonra yapmaz demissiniz ama bilmemne bromo bilesiginin kisir yaptigi (ne var ben de yapiyorum.:)) biliniyor on yillardir diye itirazlar gelmesin. Tabi bromdan özellikle de buharindan kacinmak icin illa da kisir yapmasi gerekmiyor. Kendisinden cok buharinin zehirli oldugunu belirtmekte yarar var ki, kaynama noktasi bu kadar düsük bir sividan da baska birsey beklenmezdi zaten.

Olcukca da reaktif olan brom, su ile tepkimeye girerek Hidrojen Bromür-HBr- olusturur. Bir cok metalle ve özellikle Alüminyum, Civa, Potasyum, Sodyum (hos sodyum ve potasyumun siddetli tepkime vermedigi bir madde var mi ki?:).) ile siddetli tepkime vererek bromürler olusturur. Alken ve Alkinlerle yaptiklari cift (ve üclü baga tabii ki) baga katilma tepkimelerinden de bahsetmek de yarar var. Bromun yani Br2`nin homolitik bir sekilde parcalanip Br radikali olusturup radikalik tepkimeler verdigini de unutmamak gerek.

Üye Yorumları

Yazar Mesaj

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!

Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com