Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
İnsanların en çok inandıkları şeyler, en az anladıklarıdır
Montaigne
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 20.02.2005
Kategori: Disiplinlerarası Kimya Sağ ok Biyokimya Sağ ok Biyokimya Hakkında Genel Bilgiler
3895 kez okundu.


Bitkileri Güneş Çarptığında...

Her ne kadar bitkilere fotosentez yapmalari icin günes isigi gerekli olsa da her gün günesin altinda hareketsiz kalan bitkilere günes isiginin da fazlasi zararli ve istenmeyen fotoyükseltgenme tepkimelerinin gerceklesmesi ile klorofil ve diger isiga hassas pigmentlerin bozulmasina neden olmaktadir.

Ve bundan birkac onyil kadar önce, bitkilerin fazla günes isigindan kendilerini koruduklari bilinmekteydi ama bunun altinda yatan biyokimyasal yolaklarin varligi bir muammaydi.

Ta ki gectigimiz günlerde Science dergisinde yayimlanan bir makalede (Science, 307, 2005) Kaliforniya Berkeley'den, Kimyager Prof. Fleming, bitki biyologu Prof. Niyogi ve arkadaslari, yaptiklari arastirmalar ile bu korunma olayinin mekanizmasini ortaya koyana kadar.

Ispanak yapraklarinda yapilan calismalar neticesinde, parlak isiga maruz birakilan bitkiler tarafindan üretildigi daha önceleri bilinen Zeaksantin molekülünün koruyucu etkisi oldugu anlasilmistir.Femtosaniyelik spektroskopik ölcümler ve bitki genetigi kullanilarak yapilan calismada anlasilmistir ki günes isigini absorplamis yüksek enerjili klorofil molekülü ile birlesen Zeaksantin öncelikle klorofile elektron vererek klorofil anyon radikalini olusturur ve kendisi de katyon radikali haline gelir. Olusan bu ürünler yük degisimi ile tekrar klorofil ve zeaksantin moleküllerini olustururken, fazla enerji de isi olarak yayilir.

Bu ilginc calisma ile ilgili makaleyi buradan acrobat formatinda okuyabilirsiniz.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.