Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
The world is chiral and clinal, enjoy symmetry wherever you find it.
Vladimir Prelog
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

  1. ArsenikTarih: 15.10.2003
Kategori: Elementler Sağ ok Elementler Sağ ok Arsenik
16172 kez okundu.


Birisi Arsenik Dedi Sanki

Arsenik denince herkes söyle bir durup tirsar. Hakli olduklari kadar da vardir gerci. Her ne kadar ortacag döneminde tibbi bir ilac olarak kullaniliyor olsa da, günümüzün popüler zehirlerinden biri olmasindan ötürü ismi biraz ürkütücü gelmekte. Belki de laboratuvarlda Arsenikten cok daha zehirli kimyasallarla calisiyoruz ama Arsenik in ismi kadar isim yapmadiklarindan pek de zehirliymis gibi gelmiyor belki de.

Arsenik`in yari iletken GaAs (Galyum arsenür) üretimindeki yerini de unutmamak gerek. Veya Germanyum elementi icine yerlestirilen (doped) Arsenik N tipi yari iletken üretiminde kullanilir.

Organometalik kimya da adindan pek sik olmasa da söz ettirebilen bir element olan Arsenik, zehirli etkisinden ve "isminden" dolayi bazi tepkimelerde daha iyi sonuc vermesine ragmen pek de tercih edilmemektedir.

Arsenik`in sülfür ile As2S3 seklinde cökelek olsuturdugunu birinci sinif genel kimya labi alan kisiler hatirlayacaktir. Arsenik`in sülfüre karsi özel bir ilgisi olmasi, vücuttaki zehirli etkisinin de ana etkenidir. Arsenik, bazi enzimlerin protein kimsindaki serbest tiyol (-SH) gruplarina baglanarak bu enzimleri inhibe ederler yani calisamaz hale getirirler. Civi civiyi söker mantigi ile calisan bir cok panzehirde oldugu gibi bu durumda da Arsenik in enzimlerin tiyol gruplarindan ayrilmasi icin vücuda tiyol gruplari iceren ve Arsenik ile daha kuvvetli bag olusturabilen kisaca DMSA denilen 2,3-dimerkaptosüksinik asit verilir. Arsenik`e baglanan ve enzimi serbest hale getiren DMSA, vücuttan idrar yolu ile atilir. DMSA`nin toksik olmamasi, suda ve lipidlerde iyi cözünüyor olmasi ilac olarak kullanilmasinda oldukca fayda saglamakta. Benzer bir örnek icin Kursun zehirlenmesine karsin kullanilan EDTA örnegine bakabilirsiniz.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!Copyright © 2004-2022 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.