Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Dünyada 10 çeşit insan vardır; ikilik sayı sistemini anlayanlar ve anlamayanlar.
...
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 15.05.2003
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok PratiKimya Sağ ok Gıda Kimyasalları
14380 kez okundu.


Bir Antimikrobiyal Madde Olarak Sodyum Benzoat

Benzoik asitin sodyum tuzudur aslinda kendisi. Benzoik asit ise benzen molekülünün bir karboksilik asit grubu aglanmis halidir (cizmeye üsendim, onun yerine tarif ettim, daha iyi oldu belki de bu sekilde :), akilda daha kalici olur böyle.:).) Hazir gida sektörünün siklikla kullandigi bir kimyasaldir yillar boyunca. Akliniza gelen her türlü hazir gidada vardir desem abartmis olmam herhalde. Hangi gidalarda mi var. Bunu ögrenmek icin en yakin markete bakkala gidip ürünlerin paketlerinin arkasina bakmaniz yeterli. Bu sekilde, hazir gidalarin icindekiler bölümüne bakma aliskanligi da edinmis olursunuz fena mi? :). Tamam, birazcik ipucu vereyim, bisküvilerden baslayabilirsiniz.:).

Gecmiste insan sagligina zararli oldugu iddia edilmis olsa da, yakin zamanda yapilan arastirmalar, benzoatin ZARARLI olmadigi anlasilmistir [1].

[1] http://www.inchem.org/documents/cicads/cicads/cicad26.htm
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
fugunay
Tarih: 16.12.2008
Geçenlerde kola içerken içerisinde antimikrobiyal olarak sodyum benzoat(E211) kullanıldığı dikkatimi çekince kanserojen etki gösterdiği bilinen benzen'in bir türevi olan maddellerin gıdalarda kullanımının ne kadar doğru olabileceği konusunda araştırmaya başladım. Gerçi sodyum benzoat tuz yapısında olduğu için zehir etkisi göstermeyebilir.Her yazılanın da doğru olduğunu düşünmüyorum, bilimsel makaleler bile bir hipotez olduğuna göre magazin tarzı yazılar ne kadar gerçeği yansıtıyor. Ama sodyum benzoat ile ilgili bir haber gördüm. http://www.gidabilimi.com/haberler/1-son-haberler/258-sodyum-benzoat--siroz-ve-parkinson-gibi-hastalra-yol-aor adresindeki habere göre İngiliz Prof.Peter Piper sodyum benzoat'ın mitokondrideki DNA'yı tamamen devredışı bırakıp siroz ve parkinson hastalığına yol açtığını belirtiyor. İngiliz Gıda Standartları Kurumu buna izin verdiği halde yapılan testlerin yeterli olmadığı söylenmiş. Ülkemizde de %0,1 oranında kullanımına izin veriliyormuş ve bu sınır normal kabul ediliyormuş.
vkenar
Tarih: 28.06.2011
BENCE BİZ KİMYACILAR OLARAK KOLA GİBİ İÇİLMESİİNSANA ZEVK VEREN FAKAT ZARARI OLMAYAN DAHA DOĞAL ŞEYLREE ARAMALIYIZ.....SALIN SİZE AR-GE KONUSU...


Copyright © 2004-2020 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.