Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Hakiki arkadaşlık sıhhatten farksızdır, kıymeti ancak elden gittikten sonra anlaşılır
Golti
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com


Tarih: 12.12.2004
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok Kimyasal Gösteri Deneyleri
42942 kez okundu.


Beyaz + Beyaz = Sarı

Oldukca basit ama renk degisimi olmasi nedeniyle oldukca ilginc bir tepkime. Gerekli kimyasal maddeleri ve malzemeleri vereyim öncelikle:

- Pb(NO3)2
- KI
- kücük bir kap (beher, petri kabi, havan vs.)

Yapilisi:
birer spatul miktari beyaz renkli tuz olan Pb(NO3)2 ve KI bir kap icerisinde karistirilir. Karistirma islemi sürerken, sari renkli bir tuzun olustugu gözlenir. Sasirilir.:).

Genelde alisik oldugumuz, cözelti icerisindeki tepkimelerin disinda, bu gösteri deneyse, görsel olarak da degisik ve ilgi cekici gelen kati-kati tepkimesi gerceklesmektedir. Beyaz renkli Pb(NO3)2 ile KI nin tepkimesi sonucu sari renkli PbI2 katisi olusmaktadir. Ayrica beyaz renkli KNO3 de olusmakta ama PbI2 nin sari rengi baskin cikmaktadir.

Pb(NO3)2 (k) + 2KI (k)----> PbI2 (k)+ 2 KNO3 (k)

Ayni deneyi bu tuzlarin cözeltileri ile de yapabilirsiniz. Yine görsel olarak oldukca ilgi cekici sari renkli PbI2 katisinin olustugunu gözlemleyebilirsiniz.Genelde kati-kati tepkimeleri oldukca zor gerceklesir ama olusan ürünün kararligi ya da tepkimeye girenlerin reaktiviteleri buna benzer tepkimelerin gerceklesmesine olanak saglar.
Üye Yorumları

Yazar Mesaj
bari
Tarih: 02.07.2008
okulda anorganik lab. yapmıştık bu deneyi. (çözeltileri ile)gerçekten çok güzel sarı renkli kristaller oluşmuştu. tam bi görsel şölen yani :)


Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.