Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Hiçbirşey beni heyecanlandırmıyor. Ben bir bilim adamıyım...
Indiana Jones
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

! Dikkat:
Görmek istediğiniz yazı, daha önce yayınlanan aşağıdaki yazılarla ilişkilidir. İsterseniz önce bu yazıları okuyun/inceleyin.

İlişkili Yazılarİlişkili Yazılar

1. Bazı Yaşam Konuları İçin Kimyasal Analojiler-1

Tarih: 29.04.2006
Kategori: Kimya Dükkanı Sağ ok Kimya Dükkanı Sağ ok EdebiKimya
5236 kez okundu.

Bazı Yaşam Konuları İçin Kimyasal Analojiler-2

Çağın tıp fakültesinin ilk senelerinde çok sıkılmıştır.. Ee napsın çocukcağız, herkes kadavradır, epilepsidir uğraşırken o bu konulardan zevk almaz durumda kendine diğer üniversitelerden bi çember kurmuştur: insan çemberi, ve onlarla takılmaktadır... Ama öyle anlar vardır ki hayatında, fakültenin içinde bulunduğu kampüste saatlerce tek başına dolaşıp düşünür. Çağın'ın iç dünyasının çok dengeli olduğu söylenemez, yani coşkularıyla bunaltıları sürekli yer değiştirir durur, ama bu yürüyüşlerinde bu yer değiştirmelerin sıklaşmaya başladığını farkeder.. Yani dersin birinde çok sıkılıp bunaldıktan sonra dışarı çıkıp da kendini ısıtan güneşle karşılaştığında coşkuya kapılır mesela....Veya içinde her şeyi bırakıp deli gibi kaçma isteği duyarken bir Bilge Karasu kitabı alır ve rahatlar..Ve bu gel-git'ler o kadar sıklaşır ki Çağın işin içinden çıkamaz olur... Derken imdadına yine birinci sınıftaki organik kimya hocası gelir; hocası birgün derste benzen adlı molekülü anlatırken Kekule denen bir kimyagerden bahsetmiştir, ve Kekule'ye göre benzen aslında iki farklı yapıda bulunmaktadır, ama bu iki yapı birbirine o kadar hızlı dönüşür ki tek molekülmüş gibi gözlenir. Çağın da, tamam işte buldum sonunda, der, benim duygularım da o kadar hızlı dönüşüyor ki ben bile bazen dönüşümün nerde olduğunu farkedemiyorum...

Sonra Çağın bir kıza aşık olur, veya olduğunu sanır..Ama ortada bir sorun vardır; Çağın kızı öylesine sevmesine rağmen günlük yaşamdaki bazı davranışları onu tiksindirmektedir ve bu da onda bir nefret duygusu uyandırmaktadır.. İlk başlarda ''İşte Kekule yine karşımda'' der, ''aşk ve nefret duygularım yine sürekli yer değiştiriyor''... Ama zaman ilerledikçe yeni birşey keşfeder genç anatomi öğrencimiz, kızla beraberken bu iki duyguyu aynı anda yaşıyormuş hissine kapılmaktadır.. Allah Allah, der, bunlar sanki birbirine dönüşmüyor da aynı anda beliriyor içimde... Ve ne rastlantıdır ki yine organik kimya hocası çıkar karşısına...Bu sefer de rezonans denen bir kavramla... Rezonans kuramına göre, benzen aslında iki farklı yapının sürekli gel-gitleriyle diil de üst üstü çakışmasıyla (yani ikisinin toplamı bölü 2) oluşmuştur. Dolayısıyla benzendeki tüm karbonlar ve bağlar eştir... İşte, der Çağın, bu sefer de duygularım rezonansa evrildi, iki farklı duyguyu aynı anda yaşayabiliyorum...

Ama Çağın'ın kimya serüveni burada sona ermez.. Kimya hocası bir hayalet gibi peşini bırakmaz çünkü.. Yine fakültenin ikinci sınıfında sigaraya başlar, zararlarını bile bile... ve yemekten sonra bi sigara yakmanın zevkini keşfeder.. Çağın'ın sigara bağımlılığı arttıkça, yemek arası sigara içme alışkanlığı da artar...Öyle ki tam iştahla yemeğini yerken, durup bi sigara yakar, iki nefes çeker ve yemeğine devam eder.. Sonra içinde birdenbire yemek yerken bir yandan da sigara içme düşüncesi belirir.. Dener, ama eşyanın tabiatı dolayısıyla bu iki eylem aynı anda yapılamamaktadır.. Allah Allah der içinden, oysa aşkı ve nefreti aynı anda yaşayabilmiştim..Demek ki bazı eylemler aynı anda yapılamıyormuş... Ve bu kez de imdadına kuantum mekaniği yetişir... Eline Sakurai'nin kitabını alıp biraz okuyunca Compatible ve incompatible observables (uyumlu ve uyumsuz gözlenebilirler) denen kavramlarla karşılaşır..Öyle ki kuantum mekaniğinde birbirleriyle sıra değişen (commute) işlemciler (operator) uyumlu olurken, sıra değişmeyenler uyumsuz gözlenebilirleri oluşturur.. Ve bu sıra değişen işlemcilere karşılık gelen ölçümler aynı anda kesin doğrulukla yapılabilirken, sıra değişmeyenlerinki yapılamaz.. Heisenberg'in ünlü belirsizlik ilkesi de buradan çıkar zaten, konum ve momentum işlemcileri (x ve px mesela) sıra değişmezler, ve bir parçacığın x eksenindeki konumunu ve momentumunun x bileşenini aynı anda kesin doğrulukla ölçmenin imkanı yoktur... İşte bunu öğrenen genç kahramanımız, evet demek ki bazı eylemler aynı anda, üst üste çakışmış halde yapılabilirken bazıları yapılamıyormuş, diye iç geçirir ve yaklaşık bir ayını hayatındaki bu eylem/duygu kümelerini bulmaya çalışmakla geçirir...

Sonra gün gelir, Çağın, kimyasanal'da muratla yunusun analoji yazılarını okur... İşte benim hayatım da böyle, der, kimyayla yaşam arası gidip gelmekte... Ama birden aradaki ince farkı keşfeder, onlar kimyadaki konuları anlamak için yaşamla bağlantı kurarken kendisi yaşamını açıklayabilmek için kimyaya başvurmuştur... İlk başta hafiften rahatsız olur bundan; sonraysa, aman canım zaten herşeyin ters diil mi Çağınım, der... Eskiden yazdığı Retro her zaman yeğdir bize cümlesi gelir aklına, rahatlar...

Üye Yorumları

Yazar Mesaj

Henüz yorum eklenmedi! İlk yorumu sen yap!

Copyright © 2004-2021 - https://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.
FinansMuhendisi.com açıldı.