Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Copy from one, it's plagiarism (aşırma,çalıntı); copy from two, it's research
Wilson Mizner (1876-1933)
Kimyasanal.com
Kimyasanal.com

39. IChO Uluslararası Kimya Olimpiyatı Hazırlık Soruları (Türkçe)

Bu yıl Moskova'da düzenlenecek olan 39. Uluslararası Kimya Olimpiyatlarının, Hasan Arslan (harslan) ve M. Kadir Deliömeroglu (mkadird) tarafindan cevrilmis olan hazirlik sorularina, buraya  tiklayarak pdf formatinda ulasabilirsiniz.

Üye Yorumları

Yazar Mesaj
yeturkmen
Tarih: 28.05.2007
Öncelikle Hasan'la Kadir'in ellerine sağlık... Sorulara ayrıntılı bakmadım ama kabaca bakınca Rusya yine farkını belli etmiş gibi duruyor (her ne kadar 96'daki hazırlık sorularının yanına bile yaklaşamaz kanımca:)))

Tabi asimetrik otokataliz sorusunu görmek çok mutlu etti; takıma giren arkadaşlara tavsiyem Japon kimyacı Soai'nin makalelerine bir göz atmaları olacak; çünkü soruda verdikleri örnek Soai'nin tepkimelerinden biri...

Ha bi de analoji sorusunu görmek de mutlu etti tabi her ne kadar farklı anlamda da kullanmış olsalar... Neyse kısacası, Kanada'yla Tayland'un sorularını hayal meyal hatırlıyorum da, Danimarka'dan sonra güzel soru sorulmamıştı, Rusya inşallah yeni bi sayfa açar da bizimkiler de feyzalır... (not: 2011'de olimpiyatlar Türkiye'de yapılacak...)
sozcubukcu
Evet,oldum olasi Rus ve dogu bloku ülkelerinin sorulari cok daha kaliteli ve orjinal oluyor.

Organik sorularinda, benzoin kondenzasyonu sorusu da oldukca kayda deger kalitede bir soru. Otokataliz konusunda da Yunus'a katiliyorum. Soai bu konunun üstadi.

Neredeyse rasemik olan bir katalizor kullanarak, bu otokataliz yolu ile neredeyse tek enantiyomer elde ettigini gormek gercekten heyecan verici.

96'Rusya'nin da uzerinden de 11 yil gecmis bu arada.
yeturkmen
Bu arada Salihim sonradan farkettim, bu 'farkını ortaya koymuş' lafını senden çalmışım, kusura bakmayasın:)))
mkadird
Tarih: 02.06.2007
ya sanirim siz hasanin yolladigi ilk versiyonu koymussunuz "buraya". ama orda bi soru cevrilmemis bir sekildeydi. en son halini ben uylerin yazi ekleme yerinden koymaya calismistim ama koyamamistim.
isterseniz son halini koyalim.
sozcubukcu
Tarih: 04.06.2007
Hmm, tamam sagol Kadir, uyarin icin. Simdi senin yolladigini pdf'e cevirdim. Aksama yuklerim yeni halini.

Copyright © 2004-2024 - https://www.kimyasanal.com