40 Kimyasanal.com --- Organik Kimya, İnorganik Kimya, Analitik Kimya, Fizikokimya, Biyokimya
Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini...

Manly Palmer Hall
Kimyasanal.com
ANASAYFA | Arama Motoru | Sözlük | Kimyametre | Bize Dair | Son 20 | Duyurular | Site Haritası Kimyasanal.com
Organik Kimya Organik Kimya
10 Alt kategori
140 Yazı

İnorganik Kimya İnorganik Kimya
7 Alt kategori
35 Yazı

Fizikokimya Fizikokimya
7 Alt kategori
46 Yazı

Analitik Kimya Analitik Kimya
9 Alt kategori
22 Yazı

Disiplinlerarası Kimya Disiplinlerarası Kimya
26 Alt kategori
203 Yazı

Kimya Dükkanı Kimya Dükkanı
39 Alt kategori
395 Yazı

Elementler Elementler
109 Alt kategori
67 Yazı

Kimya Tezleri Tezler
3 Alt kategori
4 Tez

Bilgi Yarışması Bilgi Yarışması
Günün SorusuGünün Sorusu
Yarışma İstatistikleriYarışma İstatistikleri
Sen de soru ekle!Sen de soru ekle!

Forumlar Forumlar
ForumÇözeltinin reaksiyona etkisi
0 yanıt (aeskintan)
ForumÇÖKELTİ OLUŞTURMA
5 yanıt (aeskintan)
ForumKimya Sektöründe bir ilk!
1 yanıt (mcelik)
Forumİki Ayrı Çözücü Ve Buharlaşma
2 yanıt (czurnaci)
ForumNötralizasyon için en güçlü kimyasal
1 yanıt (seeset)

Ziyaretçi Soruları Ziyaretçi Soruları
SoruHidrojen bağı
1 yanıt
Sorusu, asit yada etanol ile temas ettiğinde korbondioksit açığa çıkarabilecek madde?
2 yanıt
SoruSodyum Etil Sülfat Sentezi
1 yanıt
SoruFenol formaldehit karisiminda sert plastik dökmek istiyorum. Karışım nasıl olmalı. İsi ne kadar olmalı
0 yanıt
SoruKimya Olimpiyatlari 2.Aşama calismalari
0 yanıt
Sorualkollü KOH çözeltisi
0 yanıt
SoruKimya olimpiyat sorusu
1 yanıt
SoruKararmis celik
0 yanıt

Bir sorum var!Bir sorum var! diyenler...

Üye Yorumları Üye Yorumları
YorumAmino Asitler-2
1 yorum (mcelik)
YorumAnomerik Etki
1 yorum (sselcuk)
YorumDesigning Organic Syntheses:
1 yorum (myasa)
YorumOrganik Bir Katalizör: DMAP
1 yorum (lusirka)
YorumSuyla Başlayan Bir Yanma Tepkimesi
10 yorum (sozcubukcu)

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License.
duyuru ve haberler

Marsta Yasam Belirtileri
Mars atmosferinde bulunan formaldehit, ya Mars'in jeolojik olarak cok aktif oldugu ya da Mars'ta mikrobiyal hayatin varligi konusunda kuvvetli bir delil olarak kabul ediliyor.

Mars atmosferinde bulunmus olan formaldehitin muhtemel kaynagi yine daha önceleri atmosferde bulunan metan gazi (CH4) oldugu düsünülüyor.

Buna sasirilacak birsey olmayan gözüyle bakan bazi bilimadamlarinin, metanin yükseltgeyici kosullarda kolaylikla formaldehite dönüsebilecegini söylemelerine karsin, atmosferde bulunan formaldehit miktarinin jeolojik bir sekilde olusabileceginden cok fazla olmasindan dolayi, bunun baska nedenlerinin (olasi hayat formlarinin) de olabilecegini düsünmek gerektigi iddia edilmektedir.

Haberin tamamini asagidaki adresten okuyabilirsiniz :

http://www.nature.com/news/2005/050221/full/050221-15.html
Yazan: sozcubukcu


Hidroelektrik Santrallerin Kirli Yüzü
New Scientist dergisindeki son bir habere göre, hidroelektrik santrallerinin sanildiginin aksine temiz bir enerji kaynagi olmadigi, bu santrallerdeki barajlarin, bazi durumlarda termik santrallerden daha da fazla bir sekilde küresel isinmaya neden oldugu iddia ediliyor.

Bunun nedeni olarak da hidroelektrik santrallerin barajlarinda toplanan suyun, sera etkisi yapan gazlar yaymasi gösteriliyor. Yapay olarak birikmis bu baraj sularinin CO2 ve CH4 (metan) yaydigi ve hatta havadaki CO2 gazini CH4(metan) gazina cevirdigi ve metan gazinin CO2'den 21 kat daha etkili bir sera gazi oldugu belirtiliyor.

Bence oldukca ilginc ve sasirtici bir iddia.

Haberin tamamini asagidaki baglantidan okuyabilirsiniz.

http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7046
Yazan: sozcubukcu


Google'dan yeni arama motoru...
Kutsal arama motorumuz googleın bilimsel araştırma yapanlar için hazırladığı scholar.google.com sitesi gerçekten görmeye değer.. Arama motorunu kullanarak istediğiniz bilgiyi içeren makale isimlerine ulaşabiliyorsunuz ki bu science finder'ımız olmadığı zamanlarda işimizi epey rahatlatacak bir şey..
Yazan: yeturkmen


TUBITAK'tan Arastirmaci Veri Tabani- ARBIS
ARBİS, yani uzun ismiyle "Araştırıcı Bilgi Sistemi", Tübitak tarafından tasarlanan ve geliştirilen web tabanli bir uygulama. Bu uygulamayla Türkiye' de çalışan tüm araştırıcıların ve yurtdışında faaliyet göstermekte olan Türk araştırıcıların tek bir veritabanına kayıt olması sağlanmış. Özetle isteyen her araştırıcı çalıştığı yer ve birimi, araştırma konusu, çalıştığı yerdeki ünvanı gibi bilgilerin yanısıra iletişim bilgilerini de girerek bu sisteme kayıt olabiliyor. Böylece örneğin enzimlerle çalışan bir araştırıcı sistemde taratma yaparak, istiyorsa bulunduğu ülke veya şehir gibi özelliklerini de sınırlandirarak enzimlerle çalışan diğer araştırıcıları ve iletişim bilgilerini görebilmekte. Üyeler ayrıca AB Altıncı Çerçeve Programı gibi çeşitli iletişim platformlarından yararlanabilecekler, TÜBİTAK projelerine başvurma ve hakem-izleyici hizmeti verme gibi etkinlikler için bir ön koşulu yerine getirmiş olacaklar.Sistemde ayrıca Türkiye ile ilgili bilim istatistiklerine de ulaşılabiliniyor. Şu anda çeşitli kurumlarda çalışmakta olan 8000 kişi sisteme kayıtlı. Bu uygulamanın Türkiye' de bilimin gelişmesine olumlu katkıda bulunmasını temenni ediyoruz. Ayrıntılı bilgiye "arbis.tubitak.gov.tr" adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazan: beeser


XII. Ulusal Bilim Olimpiyatları Sonuçları
TÜBİTAK tarafından bu yıl 10-14 Aralık 2004 tarihleri arasında düzenlenen 12. Ulusal Bilim olimpiyatları sonuçları 14 Aralık 2004 tarihinde her zamanki gibi TÜBİTAK Feza Gürsey Salonu'nda yapılan törenle açıklandı.

Bilim olimpiyatlarıyla iştigal olan kişiler tarafından Aralık sınavı olarak nitelendirilen sınavlar neticesinde matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dallarında bu sene toplam 46 öğrenciye madalya almak nasip oldu.

Diğer dallar bir yana bizim ilgi alanımıza giren Kimya dalında bu sene hiçbir öğrenciye altın madalya verilmedi. Altın madalya verilmeye değer öğrenci bulunamaması(!)nın sebebini uçan kuşlardan ve esen rüzgarlardan aldığımız heberlere göre ülkenin ekonomik sıkıntılar içerisinde olması sebebiyle Hazine'de altın kalmaması, kemer sıkma politikaları, AB eşiğindeki ülkemizde olabilecek her türlü ekonomik duruma karşı hazırlıklı olunmak istenmesi, olimpiyatların (hem öğrenci hem soru kalitesi bakımında) eski günlerdeki kalitesine döndürülmesi, soru kıtlığı ve/veya zaman darlığı sebebiyle önceki yıllarda çıkmış soruların sorulması (!) gibi değişik komplo teorileri olarak özetleyebiliriz. 2 gümüş ve 5 bronz madalyanın verildiği kimya dalında madalya alan öğrencilerin isimleri ve aldıkları dereceler aşağıda listelenmiştir.

M. Talha Kutlu GÜMÜŞ
M. Kadir Deliömeroğlu GÜMÜŞ
Taha Bilal Uyar BRONZ
Şeyma Öztürk BRONZ
Yasin Karabacak BRONZ
Ayşe Burcu Akay BRONZ
Yunus Emre Şentürk BRONZ
Yazan: haberci


Yapay hücreye doğru..
New York'taki Rockefeller Üniversitesi'nden Vincent Noireaux ve Albert Libchaber adlı şahıslar, bakteri büyüklüğünde, protein üretimi yapabilen, sentetik hücreler oluşturarak yapay hücreye giden yolda büyük bir adım atmış oldular. Aslında bunlara canlı hücreler demek doğru değil, çünkü bölünme (üreme) ve evrilme gibi temel hücre işlevlerine sahip değiller. Ama hammadde yeterli olduğu sürece protein üretebiliyorlar ve bu durum yapay hücreye giden yolda büyük bir aşama olmanın yanında, insülin gibi çok önemli proteinlerin ve ilaçların endüstriyel sentezi için büyük bir fırsat...

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz..
Yazan: yeturkmen


Tek bir virüsü bile tesbit edebilen sensör..
Haberin başlığını okuyunca virüslerin boyutları hakkında az çok bilginiz varsa şaşırabilirsiniz ama en sonunda tek bir virüsü tesbit edebilen sensör de yapıldı. Nanoteknolojinin ne kadar önemli olduğu bir kere daha ortaya çıkıyor.Tabi özellikle bizim için işin güzel kısmı bunu yapan kişinin bir kimya profesörü olması. Haberin ayrıntıları için aşağıdaki adresi ziyaret ediniz.

http://www.news.harvard.edu/../01-nanovirus.html
Yazan: relmas


Benzenin Etkileri Üzerine Bir Araştırma
University of California, Berkeley'den Martin Smith ve arkadaşları benzenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmışlar. Bunun için de Çin'deki bir ayakkabı fabrikasında çalışırken benzene maruz kalan 250 işçiyi incelemişler. (kontrol grubu olarak da bu fabrikanın hemen yakınındaki, benzen kullanılmayan bir tekstil fabrikasındaki işçileri incelemişler.) Sonuçta, 10 ppm benzene maruz kalan işçilerin beyaz kan hücrelerinin %24 oranında düştüğünü saptamışlar. Ama daha hazin olanı Amerika'da yasal sınır olan 1 ppm in altında bile %15 düşüş olmuş ki bu da durumun vehametini gösteriyor...

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca araştırmanın yayımlandığı makale de şu:

Lan Q., et al. Science, 306. 1774 - 1776 (2004).
Yazan: yeturkmen


Prof. Dr. Meral Kizilyalli vefat etti
ODTU Kimya Bölümünün cok degerli ögretim üyesi Prof. Dr. Meral Kizilyalli gectigimiz Pazar günü maalesef vefat etmistir.

Emekli olmasina ragmen, hala aktif olarak arastirmanin icinde bulunan Meral Hocamiz, belki de, bölümün en cok sevilen hocasiydi. Belki cogu kisi ondan ders almamistir ama alan sansli azinliktan olmaktan dolayi oldukca mutluyum. Yasina göre oldukca aktif ve parlak bir zihni olan Meral Hocamiz, inorganik kimya ve kristallografi konusularinda calismaktaydi. Ayrica fkaradas, bitirme projesini onunla yapmisti. Allah rahmet eylesin ve tüm sevenlerinin basi sagolsun.
Yazan: sozcubukcu


2. Kimyasanal Amerika zirvesi College Station, TX'da yapıldı
Yazarlarımızdan Mert Atilhan ve sevgili eşi Selma tarafından ev sahipliği yapılan zirveye yönetim kurulundan 3 isim katıldı. 20 Kasım 2004 tarihli zirvede önemli kararlar alındı.

Konuyla ilgili açıklamayı grubun basın sözcüsü ctyavuz yaptı:

"Bu akşamki görüşmemizde temel olarak Kimyasanal'ın geldiği nokta ve Türk milletine ve türkçeye olan katkısı gözden geçirildi. Gösterilen bunca gayretin değeri doğrultusunda gelecekle alakalı önseziler ile yapıcı yorumlar yapıldı. Kimyasanal Amerika olarak ciddi kararlar alındı.

Bir takım tedbirler alınması doğrultusunda Kimyasanal Amerika, sitenin ve oluşturduğu değerli kimyasanal topluluğun beklentileri ve özverilerine hitaben elinden gelen gayreti esirgemeyeceği bir defa daha vurgulandı. Bunun gerekli hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayacağı da içtenlikle yinelendi.

Kimyasanal Amerika olarak tüm okuyucu, üye ve yazarlarımıza çalışmalarında başarılar diler yepyeni bir yılda yepyeni katkılarla daha güzel bir Kimyasanal'a ulaşmak dilemekteyiz.."
Yazan: ctyavuz


<< Önceki  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Sonraki >>  


Katalizör Dergisi


Haftanın Bileşiği Haftanın Bileşiği
Haftanın BileşiğiProzac® Depresyon İlacı
İsmi depresyon ile özdeslesmis bir ilac olan Prozac®, günden güne artan, depresyon olaylari ile...


Haftanın Bileşiği ArşiviHaftanın Bileşiği Arşivi

Bilimadamı Bir Portre
BilimadamıKimyada Kadın
Eğer size kimya alanında önemli işler başarmış bir kadın adı sorulsaydı, muhtemeler bir ç...


Bilimadamları ArşiviBilimadamları Arşivi

İlginç Makaleler İlginç Makaleler
İlginç MakaleManyetizma & İçgüdü
Yillardir bircok kitap ve dergide okumusuzdur ve sokakta rastgele sececeginiz bir kisi dahi kulaktan...


İlginç Makaleler Arşiviİlginç Makaleler Arşivi

Kitap Sandığı Kitap Sandığı
Kitap SandığıDesigning Organic Syntheses:
Eski bir kitap olmasina ragmen, su an ki sentez mantigimi borclu oldugum kitap diyebilirim. Kitapta...


Sandıktaki Tüm KitaplarSandıktaki Tüm Kitaplar

Oltaya Takılanlar Oltaya Takılanlar
Oltaya TakılanPhdcomics.com'dan seçmeler -32
...Kimyasanaldan Kimyasanal'dan
Kimyasanal Yayın EkibiKimyasanal Yayın Ekibi
Haberler ve DuyurularHaberler ve Duyurular
Kimya SözlüğüKimya Sözlüğü
Son 20 YazıSon 20 Yazı
KimyametreKimyametre
Haftanın SözleriHaftanın Sözleri
Site HaritasıSite Haritası

Yazı Göndereceğim!Yazı göndereceğim!
Bir Sorum Var!Bir sorum var!
Yarışma Sorusu EkleYarışma sorusu ekle!
Ziyaretçi DefteriZiyaretçi Defteri

Üye Girişi Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
Beni hatırla!


Copyright © 2004-2018 - http://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.