35 Kimyasanal.com --- Organik Kimya, İnorganik Kimya, Analitik Kimya, Fizikokimya, Biyokimya
Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini...

Manly Palmer Hall
Kimyasanal.com
ANASAYFA | Arama Motoru | Sözlük | Kimyametre | Bize Dair | Son 20 | Duyurular | Site Haritası Kimyasanal.com
Organik Kimya Organik Kimya
10 Alt kategori
140 Yazı

İnorganik Kimya İnorganik Kimya
7 Alt kategori
35 Yazı

Fizikokimya Fizikokimya
7 Alt kategori
46 Yazı

Analitik Kimya Analitik Kimya
9 Alt kategori
22 Yazı

Disiplinlerarası Kimya Disiplinlerarası Kimya
26 Alt kategori
203 Yazı

Kimya Dükkanı Kimya Dükkanı
39 Alt kategori
395 Yazı

Elementler Elementler
109 Alt kategori
67 Yazı

Kimya Tezleri Tezler
3 Alt kategori
4 Tez

Bilgi Yarışması Bilgi Yarışması
Günün SorusuGünün Sorusu
Yarışma İstatistikleriYarışma İstatistikleri
Sen de soru ekle!Sen de soru ekle!

Forumlar Forumlar
ForumÇözeltinin reaksiyona etkisi
0 yanıt (aeskintan)
ForumÇÖKELTİ OLUŞTURMA
5 yanıt (aeskintan)
ForumKimya Sektöründe bir ilk!
1 yanıt (mcelik)
Forumİki Ayrı Çözücü Ve Buharlaşma
2 yanıt (czurnaci)
ForumNötralizasyon için en güçlü kimyasal
1 yanıt (seeset)

Ziyaretçi Soruları Ziyaretçi Soruları
SoruHidrojen bağı
1 yanıt
Sorusu, asit yada etanol ile temas ettiğinde korbondioksit açığa çıkarabilecek madde?
2 yanıt
SoruSodyum Etil Sülfat Sentezi
1 yanıt
SoruFenol formaldehit karisiminda sert plastik dökmek istiyorum. Karışım nasıl olmalı. İsi ne kadar olmalı
0 yanıt
SoruKimya Olimpiyatlari 2.Aşama calismalari
0 yanıt
Sorualkollü KOH çözeltisi
0 yanıt
SoruKimya olimpiyat sorusu
1 yanıt
SoruKararmis celik
0 yanıt

Bir sorum var!Bir sorum var! diyenler...

Üye Yorumları Üye Yorumları
YorumAmino Asitler-2
1 yorum (mcelik)
YorumAnomerik Etki
1 yorum (sselcuk)
YorumDesigning Organic Syntheses:
1 yorum (myasa)
YorumOrganik Bir Katalizör: DMAP
1 yorum (lusirka)
YorumSuyla Başlayan Bir Yanma Tepkimesi
10 yorum (sozcubukcu)

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License.
duyuru ve haberler

XIX. Ulusal Kimya Kongresi
Ev sahipligini Ege Universitesi Kimya ve Biyokimya bolumlerinin yapacagi, XIX. Ulusal Kimya Kongresi 30 Eylül - 04 Ekim 2005 tarihleri arasında Pine Bay Holiday Resort, Kuşadası'nda yapilacak. Dunyanin degisik universitelerinden davetli konusmacilarin da katilacagi uluslararasi katilimli kongreye katilmak isteyenlerin http://sci.ege.edu.tr/~kimyakongresi sitesindeki basvuru formunu doldurmasi gerekiyor. Ayrica sitede organizasyon, basvuru ucretleri, katilimcilar ve konaklama gibi konularda ayrintili bilgi de bulabilirsiniz. 19.Ulusal Kimya Kongresi Internet Sitesine Ulasmak Icin Tiklayin.
Yazan: beeser


Tübitak'a son 40 yılın en büyük bütçesi
Tubitak'a Ar-Ge faaliyetleri icin 2005 yılında 448 milyon dolarlik butce ayrildi. Bu rakam 40 sene boyunca ayrilan toplam rakamin (1.8 milyar dolar) yaklasik ucte biri. Bunun uzerine kurum ?Ulusal Bilim ve Teknoloji Seferberliği? adi altinda bir dizi calisma baslatarak arastirmayi tesvik icin degisik illerde bilgilendirme toplantilarina basladi. Tubitak gunlerinin Mayis ayi sonuna kadar 40 ilde yapilmasi planlaniyor. 40 yil boyunca toplam proje basvuru sayisi 5500 iken sadece 2005 yilinda bu rakam 2000'i buldu. Bilindigi gibi bu sene Tubitak yuksek lisans ve doktora ogrencilerine de yuksek miktarlarda burslar vermeye basladi (ayrintili bilgi icin bakiniz http://www.tubitak.gov.tr/bayg/programlar.php). Dileriz ABD gibi bilimde onde gelen ulkeler ar-ge butcelerinde kisintilara giderken ulkemizdeki bu harcamalar bilimin gelismesini ivmelendirir.
Yazan: beeser


Dünyaya Türk ilacı
Eczacıbaşı İlaç Grubu, Türk ilaç sektörünün göğsünü kabartan bir başarıya imza attı. Eczacıbaşı tarafından geliştirilerek üretimine başlanan ve osteoporoz (kemik erimesi) alanında kullanılan Osalen isimli ilacın etken maddesi 'Alendronat', ABD Patent Ofisi ve Avrupa Patent Ofisi tarafından da tescil edildi. Tıp dünyası, Eczacıbaşı'nın patentini aldığı etken madde Alendronat için, çok büyük bir pazara hitap eden bir başarı elde edildiğini belirtirken, Eczacıbaşı'nın artık bilgiyi de satmaya başlayacağının da altını çizdi. Eczacıbaşı Özgün Kimya tesislerinde, tamamen Türk bilim adamlarının geliştirdiği özgün bir yöntemle üretilen 'Alendronat'ın ABD ve Avrupa'da tescili ile, dünyanın her tarafına ihracat kapıları da açılmış oldu.

Haberin devami icin ; buraya tiklayiniz.

Ayrica fotografin da, Kimyasanal üyemiz ve peterim panterim Çiğdem İğdir'in oldugunu da belirteyim.
Yazan: sozcubukcu


ODTÜ'de Oktay Sinanoğlu Semineri..
ODTÜ Biyoloji Topluluğu'nca 23 Mart Çarşamba günü saat 18.00'de Oktay Sinanoğlu'nun konuşmacı olarak katılacağı bir seminer düzenlenecektir. Seminerin konusu: Hayatın Örgüsü: 50 Yıllık Moleküler Biyolojinin Fizik ve Kimya Temelleri Sarsılırken Şimdi Yeni Ufuklara Doğru. Yeri ise ODTÜ Kültür Kongre Merkezi. Ankara'da oturanlara duyrulur..
Yazan: yeturkmen


Hans Bethe 98 yaşında öldü..
Ünlü nükleer fizikçi Hans Bethe 6 Mart'ta, 98 yaşında hayat gözlerini yumdu. Atom bombasının yapımında önemli rol oynayan, yıldızların nasıl enerji ürettikleri üzerinde araştırma yapan ve 1967 Fizik Nobel Ödülü'nün sahibi olan Bethe, 1935'ten beri New York, Ithaca'daki Cornell Üniversitesi'nde fizik profesörüydü. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Yazan: yeturkmen


2005 Fizik Yılı..
Einstein'ın aynı yıl içinde (1905 yılı) bilim dünyasını sarsıcı üç makale yayınlaması, 2005'in Dünya Fizik Yılı olarak kabul edilmesine yol açtı..(Garip bir neden-sonuç cümlesi oldu ama aldırmayın). Nature dergisinde bu olay üzerine ve onuruna yayımlanmış bazı makalelere buradan ücretsiz olarak erişebilirsiniz.
Yazan: yeturkmen


Evrenin sırrı yeraltında çözülecek
Dünyanın en büyük laboratuvarlarından CERN'de parçacık çarpıştırıcının montajına başlandı. Yerin 150 metre altındaki tünelde protonlar çarpıştırılarak, evrenin oluşumu aydınlatılacak.

Dünyanın en büyük parçacık çarpıştırıcısının montajı 2007'de tamamlanacak. Bir metro treninin sığacağı genişlikte 27 kilometre uzunluğundaki tünelin içine, 5 bin mıknatıs teker teker yerleştirilecek. Tünelde, protonlar ışık hızına yaklaştırılarak çarpıştırılıyor ve daha küçük parçalara ayrılmaları sağlanıyor. Açığa çıkan küçük parçacıklar üzerinde ise, evrenin oluşumu araştırılıyor.

Mıknatıslar, deney zamanı -271 dereceye kadar soğutulacak. Teorik olarak mutlak sıfıra en yakın söz konusu derecede, bilim insanları protonları daha kolay kontrol altında tutabiliyor. Protonlar, önceki deneylerde kullanılan elektronların 2 bin katı daha ağır; bu nedenle de ışık hızına yaklaşan parçacıkların kontrolü büyük önem taşıyor. Mıknatıslar, süper akışkan helyumla soğutuluyor.

Parçacık çarpıştırıcı Large Hydron Collider, Big Bang patlamasının, saniyenden de kısa bir süre içinde ortaya çıkan fiziksel koşulları yeniden yaratacak. Bilim insanları böylece fiziğin başlangıcına, maddenin ilk kez kütle kazandığı ana gitmeyi ve maddenin neden ve nasıl kütle sahibi olduğu sorusunu yanıtlamayı hedefliyor. Araştırmacılar bu şekilde, yeni boyutlar keşfetmeyi ve minik karadelik modelleri yaratmayı planlıyor.

ABD Kongresi'nin Teksas'ta yapılması planlanan ‘Superconducting Super Collider' projesini iptal etmesiyle, CERN bilim dünyasının en önemli parçacık çarpıştırıcı merkezi konumuna geldi. İsviçre'deki CERN merkezinde 80 ülkeden 6 bin 500 bilim adamı tek çatı altında çalışıyor. AB üyeleri, ABD ve Japonya gibi önemli üyeler, yıllık bütçesi 800 milyon dolar olan merkeze finansal destek veriyor.
Yazan: matilhan


Odev Sitesi
Cogu zaman www.kimyasanal.com sitemize herhangi bir kimya konusu ile alakali donem odevi icin yardim talepleri geliyor. Bu turden bilgiler arayanlar icin odevsitesi.net isimli siteyi tavsiye ederim.
Yazan: matilhan


Kilogram yeniden tanımlanacak
Bilim dünyası çok yakın bir zamanda orijinal kilogram olan 2.2 pound'luk metal bloğu tedavülden kaldıracak. Kilogramın tanımlanması için bilim dünyası yeni parametrelere ihtiyaç duyuyor. İlk olarak 1889 yılında kabul edilen orijinal kilogram, daha evrensel bir ölçüt ile yeniden tanımlanacak.

Kilogramın tanımını değiştirme çabaları 25 yıldır sürüyordu. Mevcut kilogram fiziksel bir nesnenin eşit karşılığı olarak değer kazanırken, yeni modelde bir sabit değere temellendirilecek. Akla ilk gelen ise Avogadro sayısı veya Planck sabiti.

Yıl 1889. Dünya Ağırlık ve Ölçüm Birimleri Konferansı'nda toplanan bilim adamları, platinyum ve iridyumdan oluşan bir silindirin kilogramın uluslararası temel ölçütü olduğunu dünyaya duyurmuştu. Orijinal kilogramın kopyaları daha sonra tüm dünyaya dağıtılmış ve 19'uncu yüzyılın sonunda dünya kilogramı benimsemişti. Dünyanın ilk kilogramı, ya da diğer bir deyişle, dünyadaki tüm kilogramların atası ilk silindir Uluslararası Ağırlık ve Ölçüm Birimleri Bürosu'nun Paris'teki merkezinde duruyor. Orijinal kilogram şimdiye dek sadece birkaç kez temizlik amacıyla yerinden oynatıldı. Çünkü metal blok üzerinde biriken tozlar, hassas ağırlığı değiştiriyordu.

ABD National Institute of Standards and Technology kurumundan Edwin Williams, kopya silindirlerin orijinale göre ağırlığının arttığını ortaya attı. Daha da vahimi; orijinal silindirin ağırlığının 1 kg'den değişmesi durumda tüm ağırlık ölçütlerinin silbaştan ayarlanması gerekebilir. Bilim adamlarının bir diğer korkusu da, orijinal silindirin doğal afet sonucu bozulması.

Kilogram ölçütünün evrensel bir sabite ayarlanması halinde, ağırlık birimi her zaman kesin olarak tek bir değer vermeyecek. Her bir sabit değere ve onun tabiatına göre, değişecek. Avogadro ve Planck değerleri ile bireysel deneyler yapılarak kilogramın eşiti bulunacak. Örneğin, Planck sabitine temellendirilen bir hesapta, kesin bir frekanstaki kesin bir foton sayısı 1 kilograma eşit olacak. Avogadro sayısı ile yapılan bir hesapta ise, 1 kilogram bir elementin atom sayısından çıkarılacak.

kaynak: ntvmsnbc.com
Yazan: matilhan


Kimyasal atıklar Kuzey Kutbu'nu kirletiyor
Doğayı Koruma Örgütü WWF, Kuzey Kutbu'nun yeryüzünün kimyasal atık çöplüğü haline gelmeye başladığı uyarısında bulundu.

WWF yayımladığı raporda, kimyasal atıkların kutup hayvanlarına ve bu hayvanlarıyla beslenen yerliler için ciddi tehdit oluşturduğunu açıkladı. Kutup ayıları, balıklar, foklar ve balinaların kimyasal atıklardan etkilendiği belirtilen raporda, böcek ilacı DDT'den bilgisayar malzemelerine kadar birçok kimyasal ürünün, deniz akıntısı nedeniyle Kuzey Kutbu'nda yoğunlaştığı belirtildi. Rapor, kuşlar, balıklar ve foklarda, kimyasal maddelerin, deri ve kauçuk işleme malzemelerinin izlerinin gözlendiği belirtildi. Program sorumlusu Elizabeth Salter-Green, Kuzey Kutbu'ndaki türlerde giderek daha çok kimyasal ürüne rastlandığını yazdı.

kaynak: ntvmsnbc.com
Yazan: matilhan


<< Önceki  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Sonraki >>  


Katalizör Dergisi


Haftanın Bileşiği Haftanın Bileşiği
Haftanın BileşiğiProzac® Depresyon İlacı
İsmi depresyon ile özdeslesmis bir ilac olan Prozac®, günden güne artan, depresyon olaylari ile...


Haftanın Bileşiği ArşiviHaftanın Bileşiği Arşivi

Bilimadamı Bir Portre
BilimadamıKimyada Kadın
Eğer size kimya alanında önemli işler başarmış bir kadın adı sorulsaydı, muhtemeler bir ç...


Bilimadamları ArşiviBilimadamları Arşivi

İlginç Makaleler İlginç Makaleler
İlginç MakaleManyetizma & İçgüdü
Yillardir bircok kitap ve dergide okumusuzdur ve sokakta rastgele sececeginiz bir kisi dahi kulaktan...


İlginç Makaleler Arşiviİlginç Makaleler Arşivi

Kitap Sandığı Kitap Sandığı
Kitap SandığıDesigning Organic Syntheses:
Eski bir kitap olmasina ragmen, su an ki sentez mantigimi borclu oldugum kitap diyebilirim. Kitapta...


Sandıktaki Tüm KitaplarSandıktaki Tüm Kitaplar

Oltaya Takılanlar Oltaya Takılanlar
Oltaya TakılanPhdcomics.com'dan Seçmeler -18
...Kimyasanaldan Kimyasanal'dan
Kimyasanal Yayın EkibiKimyasanal Yayın Ekibi
Haberler ve DuyurularHaberler ve Duyurular
Kimya SözlüğüKimya Sözlüğü
Son 20 YazıSon 20 Yazı
KimyametreKimyametre
Haftanın SözleriHaftanın Sözleri
Site HaritasıSite Haritası

Yazı Göndereceğim!Yazı göndereceğim!
Bir Sorum Var!Bir sorum var!
Yarışma Sorusu EkleYarışma sorusu ekle!
Ziyaretçi DefteriZiyaretçi Defteri

Üye Girişi Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
Beni hatırla!


Copyright © 2004-2018 - http://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.