Enzimlerin icerigi
Kimyasanal.com Kimyasanal.com Kimyasanal.com
Kimyasanal.com
Bir inci saflığı varsa da suda, Fazla içilende; dert verir su da

Nizami Gencevi
Kimyasanal.com
ANASAYFA | Arama Motoru | Sözlük | Kimyametre | Bize Dair | Son 20 | Duyurular | Site Haritası Kimyasanal.com
Organik Kimya Organik Kimya
10 Alt kategori
140 Yazı

İnorganik Kimya İnorganik Kimya
7 Alt kategori
35 Yazı

Fizikokimya Fizikokimya
7 Alt kategori
46 Yazı

Analitik Kimya Analitik Kimya
9 Alt kategori
22 Yazı

Disiplinlerarası Kimya Disiplinlerarası Kimya
26 Alt kategori
203 Yazı

Kimya Dükkanı Kimya Dükkanı
39 Alt kategori
395 Yazı

Elementler Elementler
109 Alt kategori
67 Yazı

Kimya Tezleri Tezler
3 Alt kategori
4 Tez

Bilgi Yarışması Bilgi Yarışması
Günün SorusuGünün Sorusu
Yarışma İstatistikleriYarışma İstatistikleri
Sen de soru ekle!Sen de soru ekle!

Forumlar Forumlar
ForumÇözeltinin reaksiyona etkisi
0 yanıt (aeskintan)
ForumÇÖKELTİ OLUŞTURMA
5 yanıt (aeskintan)
ForumKimya Sektöründe bir ilk!
1 yanıt (mcelik)
ForumKimya Sektöründe bir ilk!
0 yanıt (sbuyruk)
Forumİki Ayrı Çözücü Ve Buharlaşma
2 yanıt (czurnaci)

Ziyaretçi Soruları Ziyaretçi Soruları
SoruHidrojen bağı
1 yanıt
Sorusu, asit yada etanol ile temas ettiğinde korbondioksit açığa çıkarabilecek madde?
2 yanıt
SoruSodyum Etil Sülfat Sentezi
1 yanıt
SoruFenol formaldehit karisiminda sert plastik dökmek istiyorum. Karışım nasıl olmalı. İsi ne kadar olmalı
0 yanıt
SoruKimya Olimpiyatlari 2.Aşama calismalari
0 yanıt
Sorualkollü KOH çözeltisi
0 yanıt
SoruKimya olimpiyat sorusu
1 yanıt
SoruKararmis celik
0 yanıt

Bir sorum var!Bir sorum var! diyenler...

Üye Yorumları Üye Yorumları
YorumAmino asitler
1 yorum (mcelik)
YorumAnomerik Etki
1 yorum (sselcuk)
YorumDesigning Organic Syntheses:
1 yorum (myasa)
YorumOrganik bir katalizör:DMAP
1 yorum (lusirka)
YorumSuyla baslayan bir yanma tepkimesi.
10 yorum (sozcubukcu)

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License.


Not: Görmek istediğiniz yazı ilişkilendirilmiş bir yazı olup konu bütünlüğünün korunması açısından ilişkili olduğu tüm yazılarla birlikte verilmiştir.


Yazan: Salih ÖZÇUBUKÇU (sozcubukcu)
Tarih: 14.09.2003
Kategori: Biyokimya Genel Bilgiler
298836 kez okundu.Enzim nedir?

Biyolojik katalizor olarak özetlemek mümkün ama yaptiklari isleri, cesitliliklerini, özelliklerini özetlemek pek de kolay degil. Aslinda kendileri protein olan enzimler, biyokimyasal tepkimelerin daha hizli gerceklesmesini saglarlar ve kendileri tepkime sonunda degismeden kalir. Bircok biyokimyasal tepkime enzimler varliginda gerceklesir. Biyokimyasal tepkimelerdeki stereoseciciligin de bas kaynagidirlar. Bu nedenle enzimler, organik kimyadaasimetrik sentez yaparken de siklikla kullanilir. Enzimler, sicaklik ve pH degisimlerine karsi cok hassastirlar. Calisma prensiplerinde 3 boyutlu yapilari oldukca önemli oldugundan sicaklikla da bu yapi kolaylikla degistiginden dolayi, enzimler genel olarak yüksek sicakliklarda inaktif olmaktadirlar. Buna denaturasyon denir. pH calisma araligi enzimden enzime oldukca degistigi icin bunun icin birsey söylemek daha zordur.

Yazan: Ferdi KARADAŞ (fkaradas)
Tarih: 09.10.2003
Kategori: Biyokimya Genel Bilgiler
298468 kez okundu.Enzimler Hakkinda Akla Takilanlar

Enzim nedir?

Enzimler biyolojik sistemlerdeki duzenleyicilerdir. Canli sistemlerde gerceklesen hemen her reaksiyon enzimler denetiminde olur. Katalizorler gibi gerceklestirdikleri reaksiyonu kazasiz atlatip degismeden kalirlar ama katalizorlere nispetle daha karmasik ve daha yeteneklidirler. Katalizorlerde birden fazla urun olusur, fakat enzimlerin oldugu yerde urun tektir.

Yapisi hakkinda bilgi verebilir misiniz?

Bu soruyu 1980'lerden once sormus olsaydiniz enzimin aminoasitlerden olusan protein oldugunu soyleyebilirdik. Artik bu tam anlamiyla dogru degil. Son senelerde yapilan arastirmalar enzimlerin protein yapisinin yaninda RNA yapisinda da olabilecegini gostermistir. Yine de genel olarak protein dizininin belli bir duzene gore kivrilip yumak halini alan karmasik yapilar oldugunu soylemek mumkun.

Enzimlerin “belli bir duzene” gore yapilandigindan bahsettiniz. Enzim yapilari hakkinda bircok sey yazilip ciziliyor. Onlarca yuzlerce aminoasitten olusan bir molekul, milyonlarca mumkun duzen icerisinde hep ayni yapiyi secmektedir. Hatta denaturasyon denilen islemle enzimin yapisini bozdugumuzda dahi cok kisa zamanda tekrar eski haline donebilmektedir. Kaba bir hesapla enzimin milyonlarca ihtimali deneyip eski haline donmesi dakikalar almasi gerekirken saniyenin onda biri gibi kisa bir surede eski yapisina donebilmektedir. Bu gozlemden yola cikarak enzimlerin diger olasiliklara gore bir hayli kararli oldugunu soyleyebiliriz. Bunu saglayan etkenler nedir?

Oncelikle benim yerime enzimin yapisini acikladiginiz icin tesekkurler. Soylediklerinizden katilamayacagim tek sey enzimlerin cok kararli yapilara sahip oldugu. Sanildiginin aksine enzimler cok kararli bir duzene sahip degillerdir. Nicel olarak aciklamak gerekirse bir enzimin yapisini bozmak icin 40 kkal'lik bir enerji yeterli. Bu da yaklasik olarak sadece iki hidrojen bagini kirmak icin gerekli enerjiye esittir. Evet, enzimin yapisini korumasini saglayan bircok kuvvet var. Fakat bu kuvvetler ayni zamanda baska etkenlerin de olmasini engelledigi icin toplamda boyle kucuk bir kararlilik enerjisiyle karsilasiyoruz. Sonuc olarak, enzimin yapisini bozmak hic de zor degildir. Bu yuzden belli sicaklik araliklarinda ve belli pH degerlerinde aktiftirler. Denature enzimin eski haline nasil bu kadar hizli donebildigi konusunda ise belirsizlik hakim. Suan bilinen, enzimlerin asil hallerine donebilmelerini saglayan ‘chaperone' adi verilen yapilarin canli sistemde hazir kit'a bekledigidir.

Gercekten cok ilginc. Bu ilginc sohbetimize kisa bir ara vermek istiyorum hocam izninizle. Evet sayin seyirciler, sayin biyoloji meraklilari reklamlardan hemen sonra daha ilginc sorularla karsinizda olacagiz.

Yazan: Salih ÖZÇUBUKÇU (sozcubukcu)
Tarih: 09.10.2003
Kategori: Biyokimya Genel Bilgiler
294789 kez okundu.Enzimlerin icerigi

Enzimlerin sadece aminoasitlerden olustugunu söylemek elbette eksiklik olur. Genelde de aminoasit zincirinin olusturdugu protein yapisina ek olarak enzimlerin bir de protein yapisinda olmayan, yani aminoasitlerden olusmayan kisimlari vardir. Bu kisimlar koenzim (coenzyme) veya kofaktör (cofactor) olarak isimlendirilir. Bunlar enzimlerin calismasina yardimci olan moleküllerdir ki cogunlukla enzimlere kovalent olmayan baglarla baglanir ama bazen de kovalent bag ile baglidir enzimin protein kismina. Transfer protein sitokrom c enzimindeki hem grubunun, enzimin protein kismina tiyoester baglari ile baglanmasi durumunda oldugu gibi. Genelde de indirgenme yükseltegenme tepkimelerini katalizleyen enzimlerin yapisinda kovalent bagli kofaktör görmek mümkün. Aminoasitlerden olusan protein yapisinin elektron transferi yapabilecek özellige sahip olmadigini az cok görmek mümkün sanirim.

Yazan: Ferdi KARADAŞ (fkaradas)
Tarih: 14.10.2003
Kategori: Biyokimya Genel Bilgiler
294643 kez okundu.Enzim Hakkındaki Sorulara Devam

Enzimin yapisindan bahsediyorduk. Enzimin yapisini belirleyen etkenleri irdeleyebilir misiniz?

Avam arasındaki batıl inanca! gore enzimin yapisini belirleyen en onemli etken hidrojen baglaridir. Enzimin yapisina baktigimizda ve kendi icinde olusturdugu bir cok H-bagini gordugumuzde bu dogru gibi gozukebilir. Halbuki enzim kendi icinde bu H-baglarini olustururken suyla yapabilecegi hidrojen baglarindan mahrum kaliyor. Sunu da acikca soyleyebilirz ki enzim uzerindeki H-bagi yapmaya egilimli gruplarin suyla veya kendi aralarinda yapmasi arasinda bir fark yoktur. Kivrilip karmasik bir yapi aldigi halindeki H-baglari sayisi ile kivrilmadan duz bir sekle sahip oldugu zamanki H-baglari sayisi aynidir. O halde H-baglari enzimin yapisini belirleyen en onemli etken olamaz. Enzimin yapisini anlayabilmek icin baska etkenleri goz onunde bulundurmaliyiz. Enzimlerin genel yapisina bakildiginda, hidrofobik adi verilen ‘sudan korkan - sudan kacan' alifatik karbon gruplarinin enzimin icine dogru yonlendigi, polar gruplarin ise enzimin dis kismina dogru yonlendigi gorulecektir. Bu da enzimin yapisini belirleyen en onemli etkenin ‘hidrofobik etki' oldugu gorulecektir. Bunun disinda metal atomlariyla enzimin belirli polar gruplari arasindaki elektrostatik etkilesimleri eklememek enzimin yapisinda buyuk roller ustlenen metal katyonlarina sygisizlik olur. Ayrica, enzimin yapisi itibariyle, enzimi olusturan atomlar birbirlerine yakin oldugu icin, dipole momente sahip komsu gruplar arasinda dipol-dipol etkilesimin bulundugu ve bunun da enzimin yapisina katki sagladigi bilinmektedir.Üye Yorumları
Yazar Mesaj
 

Henüz yorum eklenmedi!Katalizör Dergisi


Haftanın Bileşiği Haftanın Bileşiği
Haftanın BileşiğiProzac®
İsmi depresyon ile özdeslesmis bir ilac olan Prozac®, günden güne artan, depresyon olaylari ile...


Haftanın Bileşiği ArşiviHaftanın Bileşiği Arşivi

Bilimadamı Bir Portre
BilimadamıKimyada Kadın
Eğer size kimya alanında önemli işler başarmış bir kadın adı sorulsaydı, muhtemeler bir ç...


Bilimadamları ArşiviBilimadamları Arşivi

İlginç Makaleler İlginç Makaleler
İlginç MakaleManyetizma & İçgüdü
Yillardir bircok kitap ve dergide okumusuzdur ve sokakta rastgele sececeginiz bir kisi dahi kulaktan...


İlginç Makaleler Arşiviİlginç Makaleler Arşivi

Kitap Sandığı Kitap Sandığı
Kitap SandığıDesigning Organic Syntheses:
Eski bir kitap olmasina ragmen, su an ki sentez mantigimi borclu oldugum kitap diyebilirim. Kitapta...


Sandıktaki Tüm KitaplarSandıktaki Tüm Kitaplar

Oltaya Takılanlar Oltaya Takılanlar
Oltaya TakılanPhdcomics.com'dan seçmeler -51
...Kimyasanaldan Kimyasanal'dan
Kimyasanal Yayın EkibiKimyasanal Yayın Ekibi
Haberler ve DuyurularHaberler ve Duyurular
Kimya SözlüğüKimya Sözlüğü
Son 20 YazıSon 20 Yazı
KimyametreKimyametre
Haftanın SözleriHaftanın Sözleri
Site HaritasıSite Haritası

Yazı Göndereceğim!Yazı göndereceğim!
Bir Sorum Var!Bir sorum var!
Yarışma Sorusu EkleYarışma sorusu ekle!
Ziyaretçi DefteriZiyaretçi Defteri

Üye Girişi Üye Girişi
Kullanıcı :
Şifre :
Beni hatırla!


Copyright © 2004-2018 - http://www.kimyasanal.com  
Mevzuat.com açıldı.
Turkbank.com açıldı.